Kultúra

Záchrana hradu Gýmeš bude aj vďaka dotácii pokračovať

Záchrana hradu Gýmeš nad obcou Jelenec v okrese Nitra bude pokračovať aj v tomto roku.

Ilustračný obrázok k článku Záchrana hradu Gýmeš bude aj vďaka dotácii pokračovať
Zdroj: YouTube.com

Ako uviedli zástupcovia združenia Castrum Ghymes, ktoré sa od roku 2007 podieľa na záchrane hradu, práce budú pokračovať na bastióne, delovej bašte, aj na hradbovom múre v južnom predhradí.

Ministerstvo kultúry SR nás podporilo dotáciou. Vyzerá to, že aj napriek súčasnej situácii nás opäť čaká silná sezóna,“ uviedli zástupcovia združenia.

Počas prvých mesiacov tohto roka sa podarilo zorganizovať niekoľko brigád zameraných na bežné jarné práce. V súčasnosti pokračujú brigády individuálne, väčšie dopredu ohlásené brigády by mali pribudnúť po uvoľnení bezpečnostných opatrení.

Hrad Gýmeš je pre návštevníkov momentálne bežne prístupný, podmienkou je dodržanie sociálneho odstupu a používanie rúšok.

Zrúcaniny Gýmešského hradu ležia na strmom kremencovom kopci Dúň. Obec Gýmeš sa písomne spomína už v Zoborskej listine z roku 1113 ako súčasť majetku benediktínskeho kláštora. Kráľ Ondrej II. obec v roku 1226 daroval Ivankovi zo starého rodu Hunt-Poznan. Ivankov syn Ondrej zachránil v bitke pri rieke Slaná život Belovi IV. a stal sa jeho chránencom. Ondrej je staviteľom kamenného hradu, ktorý nahradil staré hradisko. Od 18. storočia však hrad upadal. Keď neskôr vyhorel, v roku 1833 sa jeho železné konštrukcie použili pri stavbe miestneho cukrovaru.

Neuveriteľná premena: Hrad Gýmeš sa rokmi poriadne skrášlil
14
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie