Rôzne

Jediná socha M. R. Štefánika v Nitre sa nachádza na letisku v Janíkovciach, FOTO

Socha Milana Rastislava Štefánika stojí na letisku od roku 2016. Autor sa pri znázornení podoby generála inšpiroval filmom so Štefánikom.

Ilustračný obrázok k článku Jediná socha M. R. Štefánika v Nitre sa nachádza na letisku v Janíkovciach, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR

V meste Nitra sa napriek dlhoročnému úsiliu členov Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika nenachádza ani jedna Štefánikova socha. Aj preto dala spoločnosť Aero Slovakia v spolupráci s Aviatik Klubom z vlastných zdrojov vyhotoviť sochu generála Štefánika, ktorú umiestnili v areáli letiska v Nitre-Janíkovciach.

Chýba socha v centre mesta

„Mrzí ma, že socha Milana Rastislava Štefánika nie je v celej Nitre. Preto sme sa rozhodli, že si uctíme generála Štefánika aspoň na letisku, a veríme, že raz sa nám podarí v spolupráci s mestom Nitra osadiť jeho sochu aj v centre mesta,“ povedal Viliam Miklík zo spoločnosti Aero Slovakia.

Inšpiroval sa filmom

Socha bola osadená na nitrianskom letisku v máji 2016. Autorom diela je sochár Ján Svítek. Sochu, na ktorej pracoval takmer rok, vytvoril z pieskovca, ktorý doviezol z okolia Banskej Bystrice. „Najskôr vytvoril bustu, podľa nej reliéf. Súčasťou sochy je aj časť gondoly z lietadla, v jej zadnej časti sú zasa znázornené polámané krídla a vrtuľa,“ skonštatoval Miklík. Samotný sochár sa pri znázornení podoby generála inšpiroval filmom so Štefánikom. „Chcel som, aby bola zachovaná autentická podoba generála Štefánika, pretože z väčšiny fotografií ho poznáme už vyretušovaného,“ povedal Svítek.

Fotografie sochy v areáli letiska v Janíkovciach si môžete pozrieť v galérii!

Socha M. R. Štefánika na letisku v Janíkovciach
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM