Rastislav Búgel Rôzne

Hrozba nelegálnej migrácie: V Krškanoch bol fiktívny utečenecký tábor

Aktuálna zhoršená bezpečnostná situácia v oblasti severnej Afriky a Blízkeho východu spojená s migračnou vlnou do Európy si vyžiadala mimoriadne cvičenie slovenských ozbrojených síl. Pri Nitre sa skončilo spoločné cvičenie policajtov, hasičov a vojakov.

Ilustračný obrázok k článku Hrozba nelegálnej migrácie: V Krškanoch bol fiktívny utečenecký tábor
Zdroj: TASR

Vo výcvikovom priestore Kolíňanský vrch pri Nitre i v priestoroch 12. mechanizovaného práporu v Nitre – Krškanoch dnes vyvrcholilo trojdňové súčinnostné cvičenie Nový horizont 2015. Zúčastnila sa na ňom vyše 250 vojakov, policajtov, hasičov, záchranárov, príslušníkov ďalších zložiek ministerstva vnútra i Červeného kríža. K dispozícii mali zhruba 50 kusov bojovej techniky. Celkové náklady na cvičenie boli predbežne vyčíslené na 9000 eur.

Mimoriadna situácia

Neplánované cvičenie inicioval minister obrany SR Martin Glváč. Ozbrojené sily (OS) SR ho začali pripravovať začiatkom júla. Cieľom bolo preveriť koordináciu postupov vojakov, policajtov a migračného úradu pri riešení nevojenských ohrození Slovenskej republiky. „Nemáme možnosť problematiku nelegálnej migrácie denne nacvičovať a toto sú úlohy, ktoré sa neplnia každodenne. Je to mimoriadna situácia a keďže je reálny predpoklad, že časť migrantov bude cez okolité štáty prenikať aj na naše územie, musíme byť na túto situáciu pripravení,“ povedal generálporučík Peter Gajdoš, 1. zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR.

Fiktívny utečenecký tábor

V priestoroch kasární v Nitre bol počas cvičenia zriadený fiktívny utečenecký tábor, v ktorom sa preverovali postupy pri evidencii, poskytnutí prvotnej zdravotnej starostlivosti a zvládaní zabezpečenia poriadku. Na Kolíňanskom vrchu si vojaci precvičili aj spoločné hliadkovanie na hranici a činnosť pri zásahu voči prevádzačom. „Cvičenie preverilo koordináciu postupov počnúc hliadkovaním, záchytom, separovaním utečencov, pokračovalo poskytnutím prvej pomoci i zdravotníckej pomoci, bezpečnostnými previerkami, presunutím utečencov do utečeneckého tábora. Vyzdvihnúť treba komplexnosť tohto cvičenia s ďalšími zložkami, pretože sme odsúdení na vzájomnú spoluprácu,“ skonštatoval Gajdoš.

Ako sa postarať o ľudí

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara bolo dnešné cvičenie zamerané na migračný tábor, ktorý sa líši od útvarov policajného zaistenia pre cudzincov SR, kde ide väčšina migrantov. „Tie máme dnes v Medveďove a Sečovciach. Väčšia časť migrantov ide z hranice do týchto dvoch zariadení, kde v režime stráženia a zaistenia riešime ich vyhostenie z územia Slovenskej republiky. Ak však požiadajú o azyl, nastáva azylová procedúra, ktorá trvá dlhšie ako režimy vyhostenia. A v rámci nej sa musíme o ľudí v táboroch postarať. Môžu tam vzniknúť krízové situácie, ak sú kapacity táborov plné až preplnené, môžu medzi ľuďmi vznikať konflikty. A na tie sme sa počas dnešného cvičenia pripravovali, aby sme vedeli situáciu v tábore zvládnuť,“ povedal Gašpar.

Potrebné sú ďalšie priestory

Podľa jeho slov sú tábory na Slovensku v súčasnosti vyťažené na 80 percent kapacity a je potrebné zabezpečiť ďalšie priestory na dočasné umiestnenie migrantov. „Problém je v návratovej politike. My reagujeme relatívne v súlade so štandardami, Maďarom to však trvá z dôvodu vysokého počtu migrantov dlhšie, takže sa nám v tejto nábehovej krivke tábory zapĺňajú,“ skonštatoval Gašpar.

Hrozba nelegálnej migrácie: V Krškanoch bol fiktívny utečenecký tábor
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM