História vianočného stromčeka na námestí: Centrum Nitry zdobí vyše 90 rokov

Vianočné trhy si bez krásneho vianočného stromu už nevieme ani predstaviť. Centrum nášho mesta tento symbol Vianoc skrášľuje už desiatky rokov.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku História vianočného stromčeka na námestí: Centrum Nitry zdobí vyše 90 rokov
Zdroj: TASR

Neodmysliteľnou súčasťou vianočného mestečka na Svätoplukovom námestí je vianočný strom. V Nitre má stavanie tohto symbolu Vianoc už viac než 90-ročnú tradíciu.

Začiatok tradície

K zaujímavým informáciám o začiatku tradície stavania vianočného stromčeka v centre mesta sa dopátral amatérsky historik Štefan Košovan. „Podarilo sa mu zistiť, že mesto dalo prvýkrát postaviť stromček na Vianoce 1927 – presnejšie povedané, na Mikuláša,“ píše sa v kultúrno-spoločenskom mesačníku mesta Nitra z roku 2008.

Ako sa píše v mesačníku mesta Nitra, stromček stál pred mestským domom, v blízkosti dnes už neexistujúcej predajne drogérie. Išlo o priečelie Hlavnej ulice, teraz Svätoplukovo námestie. „Stromček nebol až taký vysoký, aké sa inštalujú dnes, zdobilo ho len 12 žiaroviek. Odvtedy sa tradícia zachovala až do dnešných dní,“ píše sa v mesačníku.

Podporovatelia tradície

Od toho roku tradícia pokračuje až dodnes. Stromček bol každým rokom väčší a pribúdali aj ozdoby. „Ako sa vtedajších novinách uvádzalo, protektormi boli nitriansky biskup Dr. Karol Kmeťko a plukovník generálneho štábu Miloš Žák, ktorý vtedy pôsobil ako veliteľ 20. pešej brigády a mestskej posádky,“ uvádza sa v nitrianskom mesačníku.

Teplomer lásky

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú uvádza autor článku v mestskom mesačníku je, že pod stromčekom bola umiestnená pokladnička. „Do nej mohli ľudia vložiť peňažné dary pre chudobné a opustené deti. V roku 1928 sa zaviedol ukazovateľ "teplomer lásky k blížnemu“, na ktorom sa denne znázorňoval prírastok peňažných darov. Najvyššiu sumu daroval biskup Kmeťko – 500 Kč," spomína autor článku v kultúrno-spoločenskom mesačníku mesta Nitra z roku 2008.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk