Rastislav Búgel Krimi

Hedvigu Malinovú má posúdiť po psychiatrovi aj ortopéd: Pohrýzla si pery sama?

Nové vedenie prokuratúry si myslí, že pôvodný posudok lekárskej fakulty pod vedením dekana Petra Labaša je zlý. Hedviga Malinová si podľa neho v roku 2006 pohrýzla pery sama.

Ilustračný obrázok k článku Hedvigu Malinovú má posúdiť po psychiatrovi aj ortopéd: Pohrýzla si pery sama?
Zdroj: TASR

Zdravotný stav Hedvigy Žákovej Malinovej z augusta 2006 znovu preskúmajú lekári, píše denník Sme. Generálna prokuratúra vydala uznesenie, ktorým do prípadu povolala košického znalca Borisa Lisánskeho z odboru ortopédie. Nový znalec má odpovedať na podobné otázky, akými sa zaoberal zdravotný posudok Lekárskej fakulty Univerzity Komenského pod vedením jej dekana Petra Labaša.

Zaoberal sa zraneniami a stopami násilia, s ktorými v lete 2006 prišla vtedajšia študentka Hedviga Malinová na nitriansku univerzitu s tým, že ju v parku prepadli dvaja holohlaví muži a na blúzku jej napísali „Maďari za Dunai“.

Podľa prokurátorky zlý posudok

Nové vedenie prokuratúry a nová dozorová prokurátorka teraz podľa Sme usúdili, že Labašov posudok je zlý. „Po komplexnej analýze posudku konštatujem absenciu dostatočného opisu postupu spracovania posudku vo vzťahu k prijatým záverom. Keďže tento nedostatok sa nepodarilo odstrániť ani doplnením posudku, ani výsluchmi spracovateľa, bolo treba pribrať do konania ďalšieho znalca,“ napísala prokuratúra v uznesení. Labaš odovzdal prvú verziu posudku v roku 2009.

Dopracovanie posudku trvalo vyše roka

Hedviga sa podľa neho mohla sama pohryznúť do pery a vylučoval, že by ju napadli tak, ako tvrdila. Viacerí lekári, ktorých mená napísal pod posudok, však odmietli, že by na ňom seriózne spolupracovali. Prokuratúra dala Labašovi posudok dopracovať, čo mu trvalo rok a pol. Labaš na otázky Sme neodpovedal. Jeho sekretariát napísal, že je služobne v zahraničí.

Zlý krok?

Nový znalec má znovu opísať, aké mala Malinová po údajnom útoku zranenia, vysvetliť rozpory medzi výpoveďami jednotlivých lekárov a preskúmať CT vyšetrenie jej hlavy. Výsledky má odovzdať do 22. decembra.„Ne­prekvapilo ma to, je to moja robota,“ povedal Lisánsky na to, či nemá z posudku obavy. Robiť na ňom nezačal, len v stredu dostal uznesenie, že ho v tomto prípade určili za nového znalca.

Advokát Žákovej Malinovej vníma pribratie nového znalca ako výsledok preskúmania postupu Labaša. „Spravili správny krok nesprávnym smerom, pretože je odborne vylúčené, aby ortopéd posudzoval diagnostiku neurológov, traumatológov,“ myslí si Roman Kvasnica.

Ortopéda poradilo ministerstvo

„Odvetvie ortopédie sa v mnohom prelína s odvetvím chirurgie a traumatológie, pretože špecializačné štúdium v tomto odbore vyžaduje prax na ortopedicko-traumatologických klinikách,“ vysvetľuje svoj výber lekára prokurátorka. Odvoláva sa aj na inštrukcie ministerstva spravodlivosti.

Prokuratúra okrem tohto posudku čaká aj na vypracovanie posudku psychiatrov a psychológov, ktorí majú skúmať duševný stav Žákovej Malinovej. Tento posudok zadalo ešte staré vedenie prokuratúry a zatiaľ nevznikol. „Hedviga sa stará o malé choré dieťa, preto nenavštívila ambulanciu pána psychiatra,“ povedal Kvasnica. Obvinená je z krivej výpovede za to, že si podľa prokuratúry vymyslela, ako ju v auguste 2006 v Nitre napadli.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM