Monika Földešiová Rôzne

Generála si nepustia

Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika sa nevzdáva myšlienky na realizáciu sochy významného slovenského rodáka, ktorého meno nesie. Umelecké dielo by malo stáť pred budovou Krajského súdu v Nitre na Štúrovej ulici, kde kedysi Štefánikova socha už stá

Peniaze na sochu však stále chýbajú. V súčasnej ekonomickej situácii sa v mestskej pokladnici nenašli, minimum financií sa vyzbieralo aj počas prvej verejnej zbierky. Spoločnosť M. R. Štefánika chce preto zbierku rozbehnúť znova. „Nemôžeme sa spoliehať na to, že sa nám cez verejnú zbierku podarí vyzbierať celú sumu. Ale chceme ľudí opäť vyzvať, aby na tento účel nejakou sumou prispeli. Ak sa do toho po čase zapojí aj mesto, tak verím, že do piatich rokov by socha mohla stáť,“ uviedol predseda nitrianskeho klubu Spoločnosti M. R. Štefánika Ján Maniaček.

Počas minulého roka bol návrh na mestskom zastupiteľstve predložený dvakrát, ani raz však nevyniesli poslanci verdikt. Rokovali predovšetkým o pomenovaní námestia, na ktorom by mala socha stáť. Poslanec Ján Vančo ešte v novembri pozmeňovací návrh, ktorým priestor pred súdom nazve parkom, nie námestím, Ján Kovarčík mu však argumentoval, že pojem „park“ musí spĺňať určité normy. „Sťahujem svoj návrh, toto už nie je dôstojné. Dúfam, že budúce zastupiteľstvo bude mať vôľu VZN prijať“,zareagoval vtedy Vančo. Viceprimátor Štefan Štefek uviedol, že pripravované nariadenie je trochu predčasné, pomenovanie námestia/parku by malo podľa neho nastúpiť až pri inštalácii sochy. Ako sa teda bude magistrát podieľať na jej inštalácii a dôstojnom pomenovaní priestoru, v ktorom bude generálova busta stáť, je stále otázne.

Zdroj: autor, TASR

namestie/park v Nitre
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM