Futbal

FOTO a VIDEO: Nový futbalový štadión pokrstili aj zápasy s pražskou Slaviou

Futbalový klub FC Nitra v piatok oficiálne pokrstil svoj nový štadión. Už sa na ňom odohrali štyri súťažné zápasy, organizátori využili reprezentačnú prestávku aj na slávnostné otvorenie, v rámci ktorého sa uskutočnili duel "starých pánov" Nitry a Slavie Praha a prípravné stretnutie A-tímov.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a VIDEO: Nový futbalový štadión pokrstili aj zápasy s pražskou Slaviou
98
Galéria

Na strihaní pásky sa zúčastnili prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik či primátor mesta Jozef Dvonč. V priateľskom súboji „Old Boys“ na 2×30 minút zvíťazila Slavia 7:5. Na jej súpiske figurovali Petr Bureš, Lukáš Došek, Tomáš Hunal, Sladan Ašanin, Jiří Jeslínek, Martin Hyský, Tomáš Klinka, Ivo Ulich, Luboš Kubík, Pavel Rehák, Tomáš Janoušek, Tomáš Došek, Ján Mareš, Ivo Knoflíček, Stanislav Vlček a Zdeněk Houštecký. V domácom výbere boli Peter Palúch, Jaroslav Kostoláni, Dušan Liba, Jozef Kukučka, Igor Demo, Ľubomír Moravčík, Augustín Antalík, Dušan Borko, Róbert Jež, Marián Süttö, Jaroslav Dekýš, Peter Gunda, Marián Bochnovič, Henrich Benčík, Marián Šindler, Jozef Czucor, Ondrej Ondrovič, Jiří Maďar a František Halás.

„Užil som si to v rámci mojich pohybových možností. Som veľmi rád, že som mohol nastúpiť s chalanmi, s ktorými som kedysi hrával a tvorili dobrú históriu na staršom štadióne. Je to trinásť rokov, odkedy som skončil aktívnu kariéru pre zranenia. Vrátil som sa do Nitry, stále sa snažím byť v dianí iba tohto klubu. Bol čas, aby prišlo niečo nové. Je to pekný stánok, pomaly sa ešte môže niečo dobudovať. Aj zápas splnil účel, mal som tam spoluhráčov dokonca z Mönchengladbachu. Vždy je krásne stretnúť sa po takých rokoch,“ povedal bývalý slovenský reprezentant a nitriansky rodák Igor Demo pre TASR.

Niekdajší kouč Nitry Milan Lešický viedol „Old Boys“ vrátane niekoľkých bývalých zverencov. „V prvom rade to bola spoločenská udalosť, nehralo sa až tak na výsledok. Otvárali sme štadión, stretli sme sa tí, ktorí sme pôsobili v starej kabíne. Hráči boli rovnakí ako pred pätnástimi alebo dvadsiatimi rokmi, keď sme spolu pracovali, robili tie isté chyby. Bol som medzi nimi doma. Je to nádherný štadión,“ povedal Lešický, ktorý si zaspomínal aj na začiatky predchádzajúceho stánku: „Ja som tu vyrástol, bývali sme tu, moji rodičia pracovali na štadióne. Poznal som každý kameň a vždy bol sen mať pekný štadión. Pamätám sa, keď ho otvárali v roku 1956. Bol som malý chlapec, pamätám si tieto kabíny, tu sa hrali veľké zápasy. Som svojím spôsobom pamätník. Pamätám si, aj keď sa postavila nová tribúna. Toto bol pôvodne spartakiádny štadión, z ktorého vyrástol krásny futbalový.“

Potom si zmerali sily súčasné mužstvá Nitry a Slavie s výnimkou reprezentantov. Kapitán hostí bol nitriansky odchovanec Miroslav Stoch, ktorý gólom spečatil víťazstvo 2:0: „Štadión je určite oveľa lepší ako predtým. Som rád, že konečne aj Nitra sa dočkala pekného stánku. Pevne verím, že sa tu chalanom bude dariť, nesmierne im fandím. Tešil som sa na tento zápas, pre mňa extra motivácia, keďže som odmalička Nitran. Som rád, že sa mi podarilo skórovať pred striedaním.“ Slovenský brankár Martin Vantruba prišiel na trávnik po vyše hodine hry. V Prahe pôsobí tiež stredopoliar Jakub Hromada, ten je však momentálne zranený.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Ivan Galád je nitriansky kouč v súčasnosti a bol ním aj v čase, keď sa začínala Stochova profesionálna kariéra: „Poslal som ho na ihrisko v seniorskom futbale. Bolo to pri prehre s Petržalkou 0:2, týždeň nato putoval do Chelsea. Dúfam, že som k tomu prispel aj ja. Je síce pravda, že sme vychádzali veľmi zle, ale teraz sme dobrí kamaráti.“ Nitrania prehrali pri fortunaligovom debute na novom štadióne s Dunajskou Stredou 2:3, no v uplynulom kole triumfovali doma nad Zlatými Moravcami-Vráblami 4:1. „S mnohými trénermi sme na štadióne pracovali aj fyzicky. Po prehre s Dunajskou som k nemu trošku stratil vzťah, ale verím, že si ho opäť nájdem. Do Nitry som prišiel pred pätnástimi rokmi. Nitra je futbalové mesto a vždy som chcel žiť vo futbalovom meste. Snažím sa pracovať tak, aby si ma ľudia zapamätali,“ dodal Galád.

FC Nitra „Old Boys“ – Slavia Praha „Old Boys“ 5:7 (2:4)

Góly: Gunda 2, Bochnovič, Borko, Moravčík – Janoušek 3, T. Došek, Houštecký, Klinka, Ulich

FC Nitra „A“ – Slavia Praha „A“ 0:2 (0:0)

Góly: 60. Vejvar, 82. STOCH

Nitra: Hroššo – Charizopulos, Dubeň, Farkaš, Chovanec – Kóňa – Čeredničenko, Šimončič, Machovec, Bahia – Vrábel (striedali: Šípoš – Straňák, Guláš, Macho, M. Fábry, Fabiš, Chobot, Šútorík, Ivančík)

Slavia: Kovář – Frydrych, Kúdela, Pokorný, Zelený – Petrák, Traoré – Čermák, Baluta, Stoch – Škoda (striedali: Vantruba – Musa, Vejvar, Červ, Mareš, Žežulka)

Foto: Rastislav Búgel

Rozsiahlu fotogalériu nájdete pod videom!

Zdroj: Dnes24.sk
Nový futbalový štadión pokrstili aj zápasy s pražskou Slaviou
98
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM