Rastislav Búgel Kultúra

Festival o horách a cestovaní sa blíži

Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, na ktorom sa každoročne v novembri stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania.

Ilustračný obrázok k článku Festival o horách a cestovaní sa blíži
Foto: Rastislav Búgel

Pripravená býva pre nich pútavá prehliadka filmov a prezentácií od známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov z nitrianskeho regiónu, samozrejme z celého Slovenska, ale i z ČR. A nebude tomu inak ani tento rok. V sobotu 24. novembra 2012 od 9:00 hod. sa na Mestskom úrade v Nitre, pod záštitou primátora mesta Nitry Jozefa Dvonča, uskutoční v poradí už siedmy ročník tohto festivalu.

Jeho program bude pozostávať zo štyroch blokov s filmami a prezentáciami od viacerých zaujímavých hostí. Účasť okrem iných prisľúbil známy geograf, horolezec, publicista a cestovateľ František Kele, ktorý je považovaný za najaktívnejšieho slovenského cestovateľa 20. storočia. Do Nitry príde s prezentáciou nazvanou Polstoročie na cestách. Úspešný dokumentarista, fotograf a environmentalista Tomáš Hulík sa predstaví s filmom Cesty Slovenskom a výstavou veľkoformátových fotografií.

Z ďalších mien možno spomenúť fotografa a cestovateľa Ivana Bulíka, ktorý uvedie prezentáciu venovanú divokému africkému kmeňu Surmov žijúcich ešte pôvodným spôsobom života, alebo horolezca Martina Gablíka, ktorý priblíži výstup na osemtisícovku Cho Oyu.

Návštevníci uvidia tiež nový film Pavla Barabáša Pygmejovia – Deti džungle aj nové filmy Rasťa Hatiara Zabijácka krása a Príťažlivosť. Obohatením programu bude vystúpenie Igora Holku so skupinou Afro Campana. Plná sála vďaka nim spozná tradičné africké rytmy, spev a tanec.

Sprievodnými akciami sú výstava fotografií rôznych autorov a od r. 2008 aj „detský piatok“ určený žiakom nitrianskych škôl. Realizuje sa spoločne so Správou CHKO Ponitrie s filmami a prednáškami zameranými na ochranu prírody, pričom snahou organizátorov je upevniť environmentálne povedomie detí a ich vzťah k pohybovým aktivitám v prírode. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí tiež obľúbená tombola o hodnotné ceny.

Vstup na festival je VOĽNÝ!

Festival o horách a cestovaní sa blíži
4
Galéria
Foto: Rastislav Búgel / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM