Fašiangy sú známe už od 9. storočia
Fašiangy. Aj dnes majú svoje miesto v kultúre národa. Viete ako vznikli, čo znamenali a ako sa slávia dnes? Prinášame aj pozvánku na dnešný karnevalový sprievod...
Poriadna zábava, vôňa zabíjačkových špecialít, bláznivé masky, sladké pokušenia, to všetko znamená len jediné – blížiaci sa pôst. Prechodné obdobie medzi ročnými obdobiami zimou a jarou, začína Troma kráľmi a končí o polnoci pred „Škaredou stredou“. Po tomto období nasleduje prísny pôst zavedení až koncom 4. storočia nl.
Fašiangy poznali obyvatelia nášho územia už v v 9. storočí ako mjasopust (koniec jedenia mäsa pred pôstom), neskôr sme však prebrali nemecký výraz vast-schane, poslovenčený na Fašiangy (Fašang).
Náhľad do minulosti nám prináša aj najväčšia internetová encyklopédia“ V obci Devín sa pražila praženica, na ktorú bola pozvaná celá dedina. Mládenci najprv týždeň pred zábavou chodili po dedine a pozývali dievčatá, ale aj starších. Pri tejto obchôdzke nezabudli pobrať vajíčka a slaninu. Praženicu väčšinou pripravovala richtárka, potom sa začínala zábava, na ktorej boli aj pražené šišky, karamel, závin, huspenina… V Honte bolo zvykom robiť pálenku. Chlapci chodili po dedine a vyberali zrno, taktiež spojené s obchôdzkami za dievčatami a pýtaním slaniny, klobásy a niekde im dali aj údené mäso. Všetko sa odnieslo na priadky, kde dievčatá pripravili pohostenie.“ Nie nadarmo sa tak vraví, iný kraj – iný mrav.
Nielen dediny žili sviatkami, aj v mestách prebiehali oslavy, i keď v trošku pozmenenej podobe. Tovariši organizovali v cechoch bohaté zábavy, nakoľko sa tu prijímali noví, mladí učni, ktorím sa poskytovalo aj krátkodobé ubytovanie. Tí museli prejsť niekoľkými náročnými skúškami (kúpanie v ľadovej vode, prevlákanie na žrdi a iné.). Ako každé sviatky, ani Fašiangy neostali krvou nepoškvrnené. Veľmi obľúbenou „zábavkou“ bolo aj trhanie husí, ktorej cieľom bolo odtrhnúť husi hlavu.
Do dnešného dňa sa zachovali niektoré prvky, ktoré môžeme vidieť aj v našim mestách. Fašiangové sprievody, chôdza na chodúľoch, bláznivé masky a hlavne výborné, zväčša mastné pokrmy.
Zábava a jarmočenie na Svätoplukovom námestí 10.00 hod. Fašiangový jarmok Moôete sa tešiť na pestrú ponuku ľudovo-umeleckých výrobkov, tradičnú domácu zabíjačku, výrobu a predaj zabíjačkových špecialít a fašiangové pochúťky.
//14.30 hod. // Šibrinkovanie so skupinou Brilax //16.00 hod. // Veľký fašiangový sprievod a pochovávanie basy Pridajte sa aj vy k nitrianskej fašiangovej kompánii plnej maškár, bubeníkov, chodúliarov, akrobatov, folkloristov i mažoretiek Stretneme sa na začiatku pešej zóny
O dobrú náladu sa postarajú: Hudobná skupina Brilax, Campana Batucada, Divadlo Harry Teater, Team SX, folklórne súbory a spevácke skupiny Jaročan, Tradícia, Bádičanka, Senior a Lidovec zo Solčian, CVČ Domino, ZUŠ J. Rosinského, ARS Studio, SZUŠ Trala škola, Mladý parlament mesta Nitry.