Správy

Drahý liek na Covid-19 môže zachrániť život: V Nitre ho majú, ale ešte sa nepoužil

Cieľom liečby protilátkami je podľa odborníkov zabrániť úmrtiu alebo hospitalizácii. V nemocnici v Nitre liek zatiaľ nepoužili ani raz.

Ilustračný obrázok k článku Drahý liek na Covid-19 môže zachrániť život: V Nitre ho majú, ale ešte sa nepoužil
Zdroj: TASR/AP

Monoklonálnymi protilátkami (MAB) sa majú liečiť pacienti s potvrdeným ochorením COVID-19 a najvyšším rizikom ťažkého priebehu ochorenia. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na stránke korona.gov.sk.

„Cieľom liečby je zabrániť úmrtiu alebo hospitalizácii. MAB sa podávajú u pacientov, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu, alebo aj pacientom, ktorí musia byť z nejakého iného špecifického dôvodu ako ochorenie COVID-19 hospitalizo­vaní,“ uvádza rezort zdravotníctva.

Nákup protilátok

Vybrané slovenské nemocnice majú liek zo skupiny monoklonálnych protilátok – Bamlanivimab k dispozícii od mája tohto roka.

Ministerstvo zdravotníctva nakúpilo celkovo 15-tisíc dávok tohto lieku.

Cena bola astronomická. Podľa zmluvy o nákupe zaplatilo Slovensko za Bamlanivimab sumu 12 964 545 eur. Jedna dávka vychádza na približne 800 eur.

Drahý liek nemocnice využívajú len minimálne. Ako uvádza RTVS v reportáži zo začiatku októbra, z 15 000 dávok lieku podali zatiaľ na celom Slovensku len 80.

Liek má aj nemocnica v Nitre

Na zozname zdravotníckych zariadení, ktoré môžu podávať monoklonálne protilátky na liečbu ochorenia Covid-19, je aj Fakultná nemocnica v Nitre.

Skúsenosti s podávaním lieku Bamlanivimab zatiaľ nemá žiadne.

„Aktuálne máme k dispozícii 400 ks tohto lieku, ktorý zatiaľ nebol podaný žiadnemu pacientovi. Liečba je indikovaná praktickým lekárom a do nášho zdravotníckeho zariadenia nebol odoslaný ešte ani jeden takýto pacient,“ povedala hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Kubinec.

Prečítajte si tiež

Rozhoduje čas

Bamlanivimab sa má podľa rezortu zdravotníctva podať čo najskôr po pozitívnom teste na SARS-CoV-2 a do 10 dní od nástupu symptómov.

Liek sa má podávať infúzne v infektologickej ambulancii. Po podaní lieku má pacient zostať monitorovaný 1 hodinu.

Okrem všeobecného lekára môže podanie liečby indikovať aj lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore infektológia, vnútorné lekárstvo, pneumoftizeológia, imunológia, onkológia, hematológia, nefrológia, hepatológia alebo gastroenterológia, reumatológia a kardiológia.

Zoznam všetkých zariadení, ktoré môžu podávať protilátky na liečbu Covid-19, nájdete TU!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Koronavírus na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM