Marcel Mojžiš Samospráva

Do druhého kola volieb postúpili Belica a Galbavý: Toto sú ich bezprostredné reakcie...

V druhom kole volieb v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) sa stretnú Milan Belica (Smer-SD, SNS, ASV) a Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, Nova, SMK, OKS). Obaja kandidáti postupujúci do druhého kola poďakovali svojim voličom za podporu.

Ilustračný obrázok k článku Do druhého kola volieb postúpili Belica a Galbavý: Toto sú ich bezprostredné reakcie...
Zdroj: TASR

„Výsledky boli veľmi tesné, odstup tri percentá od víťazstva v prvom kole je skoro rovnaký, aký bol aj v prvom volebnom období. Podobný výsledok sme viac-menej aj čakali, pretože tomu napovedá reálne rozloženie síl v kraji,“ reagoval na výsledky volieb Belica, ktorý je predsedom NSK nepretržite od vzniku samosprávnych krajov. Podľa jeho slov bude potrebné pred druhým kolom analyzovať výsledky prvého kola.

„Nemá pre mňa zmysel robiť mítingy, pretože chodím k voličom už celé roky. Využijeme klasické formy kampane. Veľmi dôležité bude prerozdelenie hlasov ostatných kandidátov v druhom kole,“ povedal. Domnieva sa, že tri chýbajúce percentá do víťazstva už v prvom kole volieb môžu súvisieť aj s oklieštením tzv. slovenskej koalície, ktorá v kraji fungovala predchádzajúce dve volebné obdobia. Pod nízku účasť voličov vo voľbách, o takmer 4 percentá nižšiu ako pri voľbách v roku 2009, sa podľa Belicu mohlo podpísať daždivé počasie.

Tomáš Galbavý po zverejnení priebežných výsledkov volieb vyjadril radosť nad tým, že sa Nitriansky kraj rozhodol pre zmenu. „Tento kraj jednoducho má reálnu šancu byť krajom, kde nebude vládnuť jedna strana a nezaradí sa medzi ostatné červené kraje,“ povedal. Už od pondelka začína podľa vlastných slov pracovať na tom, aby ľudia pochopili, že tieto voľby sú dôležité, a aby sa na nich zúčastnili. „Urobím všetko preto, aby som ľudí mobilizoval. Samozrejme korektnou a slušnou cestou.“ Účasť voličov v prvom kole hodnotí ako veľmi nízku, čo ho mrzí.

Súčasný šef kraja Milan Belica (Smer-SD, SNS, ASV) získal 46,87 percenta hlasov, Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd, Nova, SMK, OKS) si pripísal 37,34 percenta hlasov. Na ďalších priečkach sa umiestnili Peter Oremus (nezávislý, získal 10,16 percenta hlasov), Regan Belovič (7 statočných, 1,87 percenta), Stanislav Kováč (Zmena zdola, 1,77 percenta), Róbert Dick (Magnificat, 1,16 percenta) a Viliam Mokráň (0,79). Volebná účasť v NSK dosiahla 17,9 percenta. Vyplýva to z konečných neoficiálnych výsledkov krajských volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM