Správy

Dlhé rady ľudí a žiadne rozostupy: TOTO sú opatrenia, ktoré nám majú pomôcť?

Nekonečné rady a masa tlačiacich sa ľudí. Aj taký obraz priniesli nové opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu.

Ilustračný obrázok k článku Dlhé rady ľudí a žiadne rozostupy: TOTO sú opatrenia, ktoré nám majú pomôcť?
3
Galéria
Zdroj: Facebook

Od pondelka 30. marca mohli svoje prevádzky otvoriť ďalší podnikatelia. Po dodržaní sprísnených hygienických opatrení tak mohli sprístupniť napríklad očné optiky, záhradníctva, galantérie, železiarstva, farby laky, predajne bicyklov a ďalšie.

Aj tu platí, že zákazník musí mať zabezpečenú ochranu horných dýchacích ciest.

Menej zákazníkov v predajniach

”Vo všetkých otvorených prevádzkach bude povinné používanie ochranných rúšok. Povinná bude dezinfekcia rúk alebo ochranné rukavice, čo musia zabezpečiť jednotlivé obchodné prevádzky. Musia sa postarať aj o to, aby v radoch boli aspoň dvojmetrové odstupy medzi ľuďmi," informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Prevádzkovatelia musia zabezpečiť, aby sa v priestoroch ich predajní nehromadili zákazníci. Platí preto opatrenie, že na 25 metrov štvorcových sa v prevádzke môže nachádzať len jeden kupujúci.

Viaceré predajne tak do svojich priestorov púšťajú zákazníkov postupne – jeden predajňu opustí, ďalší môže vstúpiť.

Davy ľudí

Pri pohľade na fotografie z rôznych kútov Slovenska sa však stále častejšie množia otázky, či tieto opatrenia viac neškodia, ako pomáhajú.

Nariadenia totiž hovoria o pohybe a počte zákazníkov v prevádzke, no pred obchodmi sa tvoria nekonečné rady kúpychtivých ľudí, ktorí často nedodržiavajú bezpečné odstupy.

Svedčia o tom aj zábery, ktoré boli zhotovené vo štvrtok 2. apríla pred predajňou v Nitre. “Takto to vyzeralo ráno o siedmej pred Lidlom v Nitre. Rad od vchodu cez celé parkovisko. Dostať sa do vnútra za 40 minút, to je také super,” píše autorka znepokojivých záberov.

Na nálade v týchto časoch nepridáva ľudom a obchodníkom ani fakt, že opatrenie pôsobí viac-menej nesystémovo. Myslí si to aj prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak, ktorý uviedol: „Problémové a problematické sú niektoré praktické riešenia, napríklad vyčlenenie času pre seniorov denne od 9.00 do 12.00 h. V tomto čase sú predajne prázdne alebo poloprázdne.“

Podľa Katriaka sa ukazuje, že riešenie času medzi 9.00 až 12.00 h pre seniorov nebolo šťastné a bude potrebné zmeniť ho podľa návrhov obchodníkov. „Veľkou neznámou zostáva sobota, kedy sú predajne najmä v menších mestách a na vidieku otvorené len do 12.00 alebo 14.00 h, pričom rodiny nakupujú na víkend. Do tejto predajnej doby spadá čas 9.00 až 12.00 h určený pre seniorov. Vidíme v tom veľké riziko, avšak vyčkáme na poznatky z nastávajúcej soboty,“ zdôraznil.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Myslíte si, že nové opatrenia pomôžu zabrániť šíreniu koronavírusu?

Dav ľudí pred predajňou v Nitre
3
Galéria
Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM