Kultúra

Divadelná Nitra sa uskutoční: Bude bez zahraničnej účasti a s upraveným programom

Milovníci divadla sa majú na čo tešiť. Obľúbený festival sa uskutoční, no jeho program musel prejsť úpravou.

Zdroj: TASR

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2020 sa napriek opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19 tento rok uskutoční v dňoch 25. – 30. septembra s upraveným programom. Informovala o tom na pondelkovom brífingu v Bratislave riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Bez zahraničnej časti

Nepriaznivý vývoj podľa nej ovplyvnil aj program 29. ročníka festivalu, z ktorého vypadla jeho zahraničná časť. Na Slovensko tak nepricestuje belgický súbor Random Scream a Studio Hrdinů z Prahy. V programe ju nahradí inscenácia Polnočná omša v réžii Petra Palíka. Tým sa v intenciách zámeru festivalu posilní slovenská účasť.

„Rušili sme hlavne zahraničné predstavenia a jedno slovenské. Napokon sme museli zrušiť aj predstavenie V samote od súboru GAFA, keďže tam bol jeden český účastník tvorivého tímu,“ doplnila riaditeľka.

Diváci sa môžu tešiť na domáce inscenácie. S predstavením Dnes večer nehráme sa ocitnú v čase Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc ich vtiahne do udalostí Slovenského národného povstania. V Komédii českej o bohatci a Lazarovi zase nazrú do prehnitého sveta zbohatlíckej smotánky.

Divákov bude čakať aj široký výber autorských hier, ako napríklad Norma o živote mentálne znevýhodnených hercov, či inscenácia o neuchopiteľnom svete autistov Zimná cesta.

Sprievodný program

Hlavný program Divadelnej Nitry bude doplnený sprievodným programom s diskusiami, koncertmi, výstavami aj zážitkami pre deti. Festival uzavrie Shakespeare Koncert, ktorý predstaví zhudobnené sonety a výstupy z hier najznámejšieho svetového dramatika. Riaditeľka priblížila, že z dôvodu protiepidemio­logických opatrení sa ruší balónový sprievod centrom mesta a rovnako aj podujatie KníhKupecká. Plánovaný medzinárodný seminár umeleckej reflexie pre mladých kritikov V4@Theatre Critics Residency sa presúva do online priestoru.

Návštevníci musia počas festivalu dodržiavať bezpečnostné protiepidemio­logické opatrenia. Samozrejmosťou je podľa Károvej nosenie rúška v interiéri aj exteriéri. Pri vstupe do budov sa bude kontrolovať ich telesná teplota, ďalej bude platiť pravidlo nepodávania rúk, vyžadovať sa bude dodržovanie odstupov a pre každého bude k dispozícii aj dezinfekcia, náhradné rúška a rukavice.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Divadelná Nitra bude bez zahraničnej účasti
6
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie