Kristína Kováčová Rôzne

Čo robiť pri opuchnutých nohách

Práve teraz počas leta sa mnohým z vás stane, že sa po celodennej chôdzi, alebo práci v horúčavách vraciate domov s pocitom unavených a opuchnutých nôh. Čím je to spôsobené a ako sa tomu brániť, poprípade predísť vám poradíme.

Nohy patria medzi najviac namáhané a opotrebované časti nášho tela. Nosia nás celý život a napriek tomu sa k ním správame tak macošsky. Určite si zaslúžia aby sme im venovali väčšiu pozornosť a hýčkali ich

Sú vaše nohy unavené, boľavé a opuchnuté? Únava, bolesť a opúchanie nôh môže byť zapríčinené porušenou cirkuláciou krvi v žilách. Žily v nohách musia transportovať krv z chodidiel až do srdca proti sile zemskej príťažlivosti. Uľahčuje im to systém žilových chlopní a svalovej pumpy. V čase sedenia a státia fungovanie žilového systému zlyháva. Preto práve nohy večer trpia únavou, sú ťažké, opuchnuté a boľavé.

Cieľom prevencie žilových ochorení alebo liečby už existujúcich chorôb by malo byť obnovenie normálnych podmienok cirkulácie krvi, čiže zvýšiť pevnosť a pružnosť žilových stien.

Pocit nepríjemného tlaku, ťažkých a boľavých nôh zmizne odstránením opuchov vytvorených nahromadenou vodou v tkanive. Súčasne je potrebné zabrániť vzniku nových opuchov.

RADY: Kapustové listy majú vynikajúce protizápalové účinky. Zaviažte si ich v noci na nohy pomocou tenkého ovínadla a nechajte pôsobiť do rána. Potrebujete asi 3 listy bielej kapusty. Vyrežte z nich stredné rebro a vyvaľkajte. Uložte na postihnuté miesto a pevne zviažte. Keď listy začnú hnednúť, vymeňte ich.

Na posilnenie žíl 50 g vňate pohánky, po 30 g kvetu bazy čiernej a vňate fialky roľnej, po 20 g vňate repíka a kvetu nechtíka. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1/4l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme denne 4 šálky.

Masť zo zádušníka Potieranie masťou zo zádušníka brečtanovitého sa osvedčila nanášaná lokálne na postihnuté miesta. Má protizápalové účinky a vplýva na hojenie a regeneráciu rán.

Potrebujeme: Za hrsť zádušníka brečtanovitého, 250 g nesolenej bravčovej masti alebo 0,25l jedlého oleja.

Postup: Bylinu nasekáme nadrobno a vmiešame do masti. Necháme 1–2 dni stáť. Potom mierne ohrejeme a scedíme. Masť alebo olej dáme do uzatvárateľnej nádoby a uskladníme v chlade. Masť vtierame podľa potreby na miesta postihnuté kŕčovými žilami. Masť je veľmi vhodná aj proti hemeroidom.

Pohánkový čaj Bylina pohánka má vysoký obsah rutínu, ktorý stabilizuje a napína vnútorné steny ciev, preto sa všetkým postihnutým s kŕčovými žilami odporúča zaradiť túto bylinu do jedálneho lístka a to čo najčastejšie.

Príprava čaju: 2 PL pohánkovej vňate zalejte 1l vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pite počas celého dňa po šálkach.

Kúpeľ na unavené nohy Zohrejte 3l vody a nalejte do lavóra. V pohári potom zmixujte 2 dl jablkového octu so štyrmi vetvičkami rozmarínu a vlejte do vody. Nohy si močte asi 15 minút, potom si ich osušte a na chvíľu vyložte na vyvýšené miesto. Relaxujte.

Obklady Potrebujete kus ľanového plátna, bavlnenú a vlnenú látku, studenú vodu, ocot alebo bylinný odvar.

Postup: Plátno namočte do studenej vody, octu alebo studeného bylinného odvaru, vyžmýkajte a priložte na predkolenie. Obaľte suchou bavlnenou a vlnenou látkou. Zábal necháme pôsobiť 5 minút a 2–3 krát ho vymeňte. Takýto zábal znižuje teplotu a má sťahujúci účinok. Ak chcete, aby mal zábal aj účinok protizápalový, nechajte zábal pôsobiť až 20 minút.

Studený bylinný odvar pripravíme z kvetov arniky horskej, 2 g na 100 ml vody. Arnika má protizápalové účinky. Na zábal však môžeme použiť aj odvar z rumančeka. Ten sa hodí najmä vtedy, ak máte svrbenie pokožky, alebo sa na nohách už začínajú objavovať predzvesti vredu predkolenia.

nohy oprava
13
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie