Monika Földešiová Rôzne

Čo nám rok 2009 dal a čo vzal

Snáď takmer každý na prelome dvoch rokov (alebo i desaťročí) bilancuje svoje osobné úspechy a prehry, postupy i pády. Vo svete i na Slovensku sa predchádzajúci rok niesol hlavne v duchu politiky, kultúry a športu.

Voľby na tretiu Prezident, europoslanci a župani. Nepochybne môžeme hovoriť o roku volieb. Všetky tri mali tiež spoločný jeden atribút – Ficov Smer valcoval koaličných partnerov i opozičných neprajníkov.

Lisabonská zmluva konečne podpísaná. Kým zo začiatku búriaci sa Íri konečne „povolili“, najväčším euroskeptikom v minulom roku sa stal český prezident Václav Klaus. Po tom, čo vyčerpal všetky plány k oddialeniu jej platnosti, ukončil napokon svojím podpisom ratifikačný proces.

Kauzy, škandály, politický súboj Deň na to, čo vstúpil do platnosti nový cestný zákon súčasťou ktorého bola 50 km/hod. rýchlosť, mal šofér ministra Kaliňáka (ktorý aj v aute sedel) veľmi ťažkú nohu na plyne. Ručička na tachometri ukazovala takmer stovku. „Ja som nešoféroval, išiel šofér“, znela obhajoba ministra vnútra.

Potýčky s Maďarmi. Okrem zákona o štátnom jazyku sme si „dovolili“ nevpustiť maďarskú hlavu štátu na naše územie. László Sólyom chcel v čase osláv výročia z roku 1968 navštíviť Komárno ako súkromná osoba, viacerí to však pokladali za provokáciu a argumentovali diplomatickým protokolom.

A pri Maďaroch ešte ostaneme. Odkedy sa stal Pál Csáky lídrom SMK, lezú si s Bélom Bugárom stále do vlasov. Skupinka „odpadlíkov“ okolo Bugára sa teda rozhodla založiť nový politický subjekt, ktorý by spojil Slovákov s Maďarmi. Kritika ich kroku však neutíchala, ani zo strany SMK ani iných parlamentných strán. Občania ale nie sú naivní a vedia, že pred voľbami budú zrazu všetci kamaráti.

Exminister Harabin si polepšil. Ministerskú stoličku vymenil za kreslo predsedu Najvyššieho súdu. Stalo sa tak aj napriek doteraz nevysvetlenému familiárnemu telefonátu s albánskym mafiánom z roku 1994.

Koho nám vzal Smrť Michaela Jacksona bola v predchádzajúcom roku asi najviac oplakanou udalosťou na celom svete. Svoj titul kráľa popu tak napriek všetkým svojim škandálom získal späť a zaistil si nekonečnú spomienku v srdciach mnohých ľudí celej zemegule.

Správa o skonaní hviezdy Hriešneho tanca Patrica Swayzeho sa kvôli jeho chorobe dala predpokladať, aj tak to však bola obrovská rana. Vo veku 57 rokov sa mu žiaľ nepodarilo prekonať rakovinu pankreasu, ktorá ho sužovala od januára 2008.

Svet showbiznisu, športových ihrísk a politickej scény okrem iných opustil i Waldemar Matuška, Viliam Veteška, Robert Enke, Ted Kennedy, Milan Rúfus , …

Mimo toho postihli Slovensko aj dve tragédie. Zrážka autobusu s vlakom spôsobila vo februári smrť 12 ľudí z Bánoviec nad Bebravou. Išlo o nechránené priecestie a trvalo !až! 9 mesiacov, kým tam Železnice SR osadili svetelnú signalizáciu. Mrak smútku sa objavil aj nad najväčším slovenským festivalom Pohoda. Počas trinásteho ročníka strhol silný vietor jeden zo stanov. Okrem desiatky zranených prišli o život dvaja ľudia.

Športu sa darilo Rodákovi z Topoľčian a útočníkovi z Pittsburgu Miroslavovi Šatanovi sa splnil sen a podržal si Stanleyho pohár. Pittsburg vyhral vo finále NHL nad Detroitom, za ktorý hral Marián Hossa.

Bratia Hochschornerovci sa na majstrovstvách sveta v Španielsku a na majstrovstvách Európy v Nottinghame neuspokojili s inou ako zlatou medailou. V kategórii C2 boli suverénne prví.

Tenistka Dominika Cibuľková ma za sebou jednoznačne úspešný rok. Po triumfe vo štvorhre s Dominikom Hrbatým v Austrálii sa jej zadarilo i v Paríži, kde prekonala až 5 súperiek a dostala sa do semifinále.

A napokon, slovenskí futbalisti sa zúčastnia afrických majstrovstiev v roku 2010. Otázne však je, čo ich teší viac: ich postup na svetový šampionát alebo neúspech Čechov? ;)

Ako hodnotíte rok 2009 Vy? Podeľte sa s nami o Váš názor v diskusnom fóre!

rok 2009
13
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM