Rastislav Búgel Rôzne

Chcete prestať fajčiť? Zmerajú vám závislosť, poradia ako prestať

Poradenstvo, bezplatné merania i odborná prednáška budú súčasťou podujatí. Tie si k Medzinárodnému dňu bez fajčenia pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre.

Ilustračný obrázok k článku Chcete prestať fajčiť? Zmerajú vám závislosť, poradia ako prestať

Oficiálne sa tento deň pripomína vždy v tretí novembrový štvrtok. Ako informovala Ingrid Báreková z oddelenia podpory zdravia, RÚVZ pripravil podujatia na piatok 21. novembra. Už dopoludnia budú odborníci poskytovať všetkým záujemcom poradenstvo zamerané na odvykanie od fajčenia. „V rámci neho sa bude vykonávať u fajčiarov aj meranie množstva oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu pomocou prístroja smokerlyzer. Zároveň si môžu overiť aj stupeň závislosti na nikotíne podľa Fagerstromovho dotazníka,“ uviedla Báreková. Ako doplnila, podujatia Medzinárodného dňa bez fajčenia ukončí prednáška na tému „Nefajčím a viem prečo“.

Medzinárodný deň bez fajčenia sa pripomína z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov. V priebehu kalendárneho roka je na problematiku fajčenia zameraný aj Svetový deň bez tabaku, ktorý pripadá na 31. mája. Tieto dni sú výzvou pre fajčiarov, aby mali možnosť zamyslieť sa nad svojím zlozvykom a zbaviť sa závislosti. V celosvetovom meradle zomrú v dôsledku používania tabaku ročne tri milióny osôb. Na Slovensku dnes podľa oficiálnych údajov fajčí 38 percent dospelej populácie, z toho je 25 percent pravidelných fajčiarov a 13 percent nepravidelných fajčiarov. V súčasnosti stále stúpa počet mladých ľudí, ktorí začínajú fajčiť a ktorí pravidelne fajčia. Podľa európskeho prieskumu ESPAD sa fajčenie u 16-ročných zvyšuje od roku 1995.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM