Správy

Centrum pomáha deťom ukrajinských utečencov: Pokračovať bude minimálne do leta

Centrum pre ukrajinské deti bude v Nitre pokračovať minimálne ešte niekoľko mesiacov. Získalo ďalšie financie na svoju činnosť.

Ilustračný obrázok k článku Centrum pomáha deťom ukrajinských utečencov: Pokračovať bude minimálne do leta
8
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Centrum pre deti ukrajinských utečencov v Nitre bude pokračovať vo svojej činnosti. Na svoju prevádzku získalo finančný príspevok 13 500 eur z nitrianskej automobilky, ktorý zabezpečí chod centra do leta tohto roka.

„Deti majú v klube naďalej priestor na stretávanie sa, hranie a rozvíjanie svojich schopností. Z pôvodnej trojmesačnej podpory automobilky sa stala ročná spolupráca,“ zhodnotila Jana Andreasová, riaditeľka nitrianskeho centra dobrovoľníctva.

Sumu postupne navyšovali

Detský klub pre deti ukrajinských utečencov vznikol v priestoroch materského centra Klokanček v Nitre v júli minulého roka. Kapacity existujúceho materského centra sa vtedy rozšírili o 20 miest pre ukrajinské deti.

Automobilka na vytvorenie klubu poskytla 17 500 eur vyzbieraných od zamestnancov z Nitry a zo Spojeného kráľovstva, čo malo zabezpečiť fungovanie klubu na tri mesiace. Túto sumu postupne zvýšila o ďalších 8 500 eur, čo umožnilo centru pokračovať v činnosti do konca minulého roka.

Prečítajte si tiež

Kapacity nestačia ani pre domácich

Motívom na zriadenie detského klubu pre ukrajinské deti vo veku od 2,5 do šiestich rokov bolo úsilie pomôcť deťom začleniť sa do miestneho prostredia a zároveň podporiť matky detí, ktoré musia riešiť otázku umiestnenia svojich detí v čase, keď pracujú alebo si hľadajú zamestnanie.

„Kapacity detských zariadení v Nitre sú naplnené na niekoľko rokov dopredu. Nestačia ani pre domáce obyvateľstvo,“ skonštatovala Andreasová.

Detský klub pomáha ukrajinským deťom v integrácii a so zvykaním si na nové podmienky a prostredie.

Programová štruktúra klubu je založená na kreatívnych a vzdelávacích workshopoch a kurzoch pre deti, pohybových aktivitách a relaxačnej časti.

Pre realizáciu projektu centra pre ukrajinské deti sa spojili štyri inštitúcie. Mesto Nitra poskytuje priestory, Materské centrum Klokanček a Nitrianske centrum dobrovoľníctva zabezpečujú aktivity projektu a autobomilka finančne zabezpečuje realizáciu celého projektu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

V Nitre vznikol detský klub pre ukrajinské deti
8
Galéria
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM