Správy

Bývalý riaditeľ Agrokomplexu chce očistiť svoje meno: Obvinenia ministra odmieta

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej informoval o podozreniach z údajného tunelovania štátneho podniku Agrokomplex, počas pôsobenia jeho bývalého riaditeľa Vladimíra Borsuka. Ten sa rozhodol reagovať na obvinenia.

Ilustračný obrázok k článku Bývalý riaditeľ Agrokomplexu chce očistiť svoje meno: Obvinenia ministra odmieta
Zdroj: TASR

Bývalý riaditeľ štátneho podniku agrokomplex Národné výstavisko v Nitre Branislav Borsuk odmieta obvinenia, ktoré voči nemu v súvislosti s riadením výstaviska v rokoch 2019 a 2020 vzniesol súčasný minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO). „K všetkým obvineniam sa ohradzujem a budem ich relevantne vysvetľovať, až kým nedôjde k očisteniu môjho mena. Pán minister Mičovský hľadá osočovaním druhých všetky spôsoby na prekrytie svojej nekompetentnosti,“ vyjadril sa k obvineniam Borsuk.

Vážne obvinenia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR podalo prvé trestné oznámenie súvisiace s riadením štátneho podniku agrokomplex Národné výstavníctvo v Nitre v rokoch 2019 až 2020. Na čele podniku stál v tomto období nominant SNS Borsuk. „V septembri tohto roka bolo na NAKA v Bratislave podané prvé trestné oznámenie a ďalšie dve doplnenia, spolu ide o 56 samostatných skutkov,“ potvrdil Mičovský.

Konkrétne ide o podozrenia z úmyselného predražovania zákaziek a uprednostňovanie spriaznených firiem.

Podľa vyjadrenia Adriána Macka, povereného vedúceho oddelenia protikorupčnej jednotky MPRV SR, boli externým firmám počas vedenia Borsuka zadávané práce, ktoré si dokáže štátny podnik zrealizovať vo vlastnej réžii, napríklad orez stromov. „Agrokomplex má kompletnú dokumentáciu, výzvu na vykonanie týchto prác z odboru urbanizmu a architektúry a zároveň viac než tri stovky fotografií preukazujúcich náročné výškové práce vyžadujúce vysoké odborné zručnosti, technické zabezpečenie a oprávnenie, ktoré by záhradníčky zamestnané v podniku nemohli vôbec realizovať,“ reaguje Borsuk.

Porušením zákona bol podľa Macka aj nákup dvoch gastroprívesov. „Gastrovozíky boli vysúťažené zákonným spôsobom. Cieľ bol ponúknuť návštevníkom kvalitné slovenské výrobky priamo z gastrovozíka Agrokomplex a vytvoriť tak prirodzenú konkurenciu pre tradičných stánkárov, ktorých nebolo možné inak prinútiť zvýšiť kvalitu a stravovaciu úroveň ich stravovacích jednotiek v areáli. Gastrovozíky prerušili svoju činnosť pre zákaz výstav spojených s pandémiou, hovoriť preto o ich strate je prinajmenšom nekompetentné,“ tvrdí Borsuk.

Nepravdivé vyjadrenia?

Macko poukázal aj na vybudovanie relax parku v areáli výstaviska na cudzích pozemkoch bez stavebného a kolaudačného rozhodnutia. „Relax park bol zrealizovaný na spevnenej ploche zhorenej Stredoslovenskej koliby, ktorá robila veľmi zlý dojem vo výstavisku niekoľko rokov a hlavne bola mimoriadne nebezpečná pre návštevníkov výstaviska. Na základe ohlášky boli zrealizované záhradnícke úpravy a vytvorené plážové ihrisko a ohniská. Vyjadrenia o stavebnom povolení sú preto nepravdivé,“ povedal Borsuk.

Bývalý riaditeľ nitrianskeho výstaviska Branislav Borsuk nastúpil na post riaditeľa v roku 2018, vystriedal dovtedajšieho nominanta SNS Mária Dingu. Borsuk tvrdí, že zdedil výstavisko v polorozpadnutom stave, pravdepodobne účelovo schátrané, a tým dlhodobo pripravované na privatizáciu do súkromných rúk. „Preto chápem, že aj aktuálnemu vedeniu prekáža, že sme zhodnotili majetok štátneho podniku o približne 4 milióny eur. Možno aj práve preto sa v Nitre šíria informácie o záujme sprivatizovať Agrokomplex aktuálnou politickou garnitúrou,“ vyjadril sa Borsuk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM