andrea andrea Rôzne

Burina v meste

Najlepšími pozorovateľmi nedostatkov v meste ste práve vy, obyvatelia Nitry. Stávate sa účastníkmi každodennej reality, všímate si prostredie, v ktorom žijete.

Ak niečo znepríjemňuje existenciu vám, strpčuje život ďalším alebo uberá na kráse nášho rodiska, sme tu my, redaktori Nitra24.sk, aby sme sa na tento problém pozreli, informovali vás a možno dopomohli k jeho vyriešeniu. Okrem zberu odpadu z okolia ciest, železníc a iných verejných priestranstiev a objektov, je potrebné i odstraňovanie rastúcej zelene. Trávy a rôzne iné zelené porasty, ktoré rastú v okolí ciest, koľajníc, znepríjemňujú život nielen chodcom, cyklistom, ale i dopravným prostriedkom. Správu a údržbu miestnych komunikácií a chodníkov majú na starosti Mestské služby. Čistenie krajníc a plôch v tesnej blízkosti ciest sa zabezpečuje ručným čistením. Podľa slov pána Bartoša, z Mestských služieb Nitra, sú na ručné čistenie vyčlenení štyria pracovníci. Podľa stavu a potreby potom odstraňujú burinu smerom od centra mesta na sídliská. Na údržbu a čistenie širších plôch v okolí ciest sa používajú stroje. Úpravu a odstraňovanie buriny, ktorá rastie v blízkosti medzinárodných cestných komunikácií a hlavných ťahov (štátne cesty – I., II., III. triedy), zabezpečuje Regionálna správa a údržba ciest, a. s.. Najviac udržiavané sú najmä viacprúdové hlavné cesty (Trieda A. Hlinku, Hviezdoslavova, Štefánikova…), zrejme z dôvodu vyťaženosti a dôležitosti pre mesto.
Stav plôch, nachádzajúcich sa v okolí koľajníc v Nitre, je alarmujúci. Okolo železničnej trate v mestskej časti Mlynárce rastú divé maky, buriny a trávy, niektoré svojou výškou presahujú pol metra. Čistenie a úpravu koľajníc majú zabezpečovať Železnice Slovenskej republiky, a to až do 15 metrov od trate.
Aj v centre mesta sa nachádzajú plochy, ktoré sú zarastené niekoľkoročnou burinou a nikto sa o ne nestará. Na Hviezdoslavovej ulici (pri benzínovej pumpe Shell), pri Piaristickom gymnáziu a aj na iných miestach, na ktoré ste nás upozornili, sú pozemky zarastené burinou. Tie ktoré sú oplotené, patria zrejme súkromným vlastníkom. Majiteľ je podľa zákona povinný starať sa o údržbu svojej nehnuteľnosti, aj plôch v jej blízkosti, ak ju znečisťuje (napr. chodník, časť cesty). Problém s pokosením zaburinených miest riešia najmä obyvatelia rodinných domov. Niektorí ľudia sú ľahostajní voči okoliu a neprekáža im, že sa zelina rozširuje do okolitých pestovaných parkov, detských ihrísk či iných verejných priestranstiev. Ak chcete podobný problém riešiť a nepoznáte majiteľa zaburineného pozemku, informácie získate v evidencii katastra. Sťažnosť treba podať v klientskom centre Mestského úradu v Nitre. Ten vyzve vlastníka, aby situáciu začal riešiť. Veď predsa stačí, aby dva či trikrát do roka zeleň vytrhal, pokosil, a tým zabezpečil dobrý pocit sebe i ostatným. autor:Zuzana Valovičová

burina
15
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM