Martina Nevolná Rôzne

Boj o miesta v nitrianskych študentských domovoch

Študenti VŠ v Nitre netrpezlivo čakajú, či im v budúcom akademickom roku 2009/2010 budú pridelené internáty. Uzávierka žiadostí bola do 15. apríla a momentálne je to v rukách ubytovacej komisie, ktorá rozhoduje o prideľovaní ubytovania.

Vzhľadom na to, že sa v Nitre nachádzajú dve vysoké školy, internátov je stále nedostatok. Univerzita Konštantína Filozofa zabezpečuje pre svojich študentov študentské domovy – ŠD Nitra a Internát pod Zoborom a zmluvné zariadenia v podobe stredoškolských internátov. Slovenská poľnohospodárska univerzita ponúka ubytovanie v študentských domovoch Anton Bernolák, Nová doba, ŠD Mladosť, ŠD Poľnohospodár a Pribina. Kapacita miest vzhľadom na množstvo študentov je však stále nízka.

Študentom nezostáva nič iné, ako snažiť sa o najlepšie študijné priemery, pretože k bodom za vzdialenosť sú pripočítavané práve tie. Zvýhodnení sú samozrejme študenti, ktorí reprezentujú školu či už v športových alebo iných aktivitách. Tanečníci v Ponitrane, študenti účinkujúci v IRŠ (internátne rádiové štúdio) či členovia školského parlamentu a mnohí iní aktivisti môžu dostať až o 50 bodov naviac. Riaditeľ ŠD Nitra Ing. Milan Masár tvrdí, že tieto body sú však často zneužívané. ,, Študent si raz zahrá v jednom zápase a už chce 50 bodov, to však nie je reprezentovanie školy. Je to nespravodlivé voči ostatným." Študenti zdravotne ťažko postihnutí alebo siroty dostávajú internát automaticky. Miesta sú vyčlenené i pre zahraničných študentov, ktorí sú ubytovaní predovšetkým na ŠD Nitra.

Minimálna bodová hranica, ktorú študent VŠ musí dosiahnuť, aby dostal ubytovanie na internáte sa pohybuje okolo 35 bodov. Nie je to však pravidlo. Závisí to od priemerov študentov a vzdialeností trvalých bydlísk študujúcich. Pre tých, ktorí v prvom kole internát nedostanú je tu stále možnosť odvolať sa. Žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o nepridelenie ubytovania sa môže podať do 15 kalendárnych dní od zverejnenia zoznamu študentov, ktorým bolo odsúhlasené pridelenie ubytovania. Pre študentov SPU v dôsledku predčasného ukončenia semestra by mal byť zoznam vystavený do konca tohto týždňa. Internáty UKF zverejnia zoznam koncom mesiaca, prípadne začiatkom mája. Poslednou možnosťou, ako si zabezpečiť ubytovanie v študentských domovoch je priebežne sa informovať o voľných miestach od 20. septembra nového akademického roka a ,,vystáť si rady" pred kanceláriami riaditeľov internátov v Nitre. Alebo si jednoducho nájsť ubytovanie v podnájme, čo je však pre študentov neprimerane drahé. Keďže počty študentov, ktorí nedostali internát každoročne narastajú, v Nitre sa rozbehol nový biznis v poskytovaní podnájmu. Ceny sa pohybujú Od 50 – 100 eur mesačne.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM