Valovičová Zuzana Rôzne

Blahodarný účinok čaju

Vedeli ste, že pitie čaju pomáha pri obnove obranyschopnosti, znižuje intenzitu cukrovky, pôsobí relaxačne či omladzujúco? Nechajte si poradiť a vyberiete ten správny pre seba i svoju rodinu.

Máte radi čaje ovocné, mätové, bylinkové, zelené či čierne? Pravdou je, že skutočnými čajmi v pravom slova zmysle sú čaje sypané a nie sáčkové. Súvisí to s kvalitou čaju. V klasických sáčkoch je čajový prach, ide vlastne len o akési zbytky, ktoré vznikajú pri výrobe čaju. Veľký šťastím je, že do Európy sa dovážajú skutočne kvalitné sypané čaje, či už z Indie, Nepálu, Srí Lanky, Himalájí, Japonska a iných krajín Ďalekého východu.

Kvalitné čaje z plantáží týchto krajín prinášajú do Nitry manželia Ondejčíkovci z Čajovne dobrých ľudí. Skutočnou novinkou je Gaba čaj z Taiwanu. Vyrába sa vo vákuu (7× počas 32 hodín), preto má silné zdravotné účinky. Raritou je i japonský čaj Hon Yama Cha, ktorý sa pestuje už niekoľko storočí a uchováva sa pre Šogúnovho potomka.

Podľahli ste fáme, že čierny čaj je škodlivý? Nie je to pravda. „Čierny je zdravý, zelený je zdravší,“ objasňuje pán Ondejčík z Čajovne dobrých ľudí v Nitre. Rozdiel medzi nimi je vo fermentácii (oxidácii čaju). Čierne čaje sa robia hlavne v Himalájach. Sú veľmi zdravé a zároveň zvláštne, pretože rastú až vo výške dvetisíc metrov. Tieto čaje majú veľa pozitívnych účinkov. Pomáhajú liečiť srdcovo-cievne ochorenia, vyplavujú z tela škodliviny, čiže prečisťujú. Okrem toho posilňujú imunitu, obsahujú veľa minerálov, ktoré pôsobia pozitívne na kosti, zuby, vlasy a pokožku.

Rozdiel medzi zeleným a čiernym čajom je aj v príprave. Zelené čaje sa zalievajú vodou, ktorá má 70?C, čierne musia byť pripravované vriacou vodou, čiže až pri teplote 100?C. V prvej minúte sa v zaliatom čaji uvoľňuje teín, ďalšie látky a vitamíny sa vylúhujú až neskôr. Preto ak sypaný kvalitný viacnálevový čaj zalejete druhý či tretíkrát, neobsahuje už aktívny teín , iba zdraviu prospešné ďalšie látky a minerály. „Tehotným ženám či deťom by som odporučila špeciálny čaj rooibos, bylinný čaj, neobsahuje žiaden teín, ale veľa vápnika, stopových prvkov a iných minerálnych látok, ktoré sa vedia viazať v organizme,“ radí pani Ondejčíková. Klasické japonské zelené čaje by sa nemali sladiť. Opakom sú korenisté čaje. Všetko záleží od receptúry a tradície prípravy.

Počas jesenného a zimného obdobia sú preferované hlavne čaje korenisté. „Čaj kráľa opíc je výborný korenistý čaj. Je zmesou základného afrického rooibosu a korenín. Pije sa čistý alebo s mliekom, výborný je s pravou vanilkou,“ prezradil svoj tip pán Ondejčík. Nielen prečistí, ale i prekrví a prehreje organizmus. Výborný je i čaj masala, ktorý pochádza z Himálají. Ide o špeciálnu zmes čierneho korenia, kardamónu, klinčekov, zázvoru a aj čierneho čaju.

V chorobe je pitie čaju akousi podpornou liečbou. Čaj gohyah z horkých tekvičiek Ampalaya pochádza z Vietnamu a výrazne upravuje hladinu cukru v krvi. Na prečisťovanie tela je výborný čaj oolong – poloferementovaný čaj, ako Tie Guan Yin, Gui Hua, Ha Hong Pao, .. . Má mladistvé účinky, obnovuje štruktúru pleti, zoštíhľuje, pôsobí preventívne proti starnutiu. Žiadanými sú afrodiziakálne čaje. Nápoj z hľúz orchideí – Sahlep – bol kedysi cisárskym afrodiziakom. Povzbudzuje, robí dobrú náladu, človek je po ňom optimistickejší, nabudí sa k aktivite. Muira Puama, výrazné afrodiziakum, sa pridáva do zeleného čaju napr.Čaj lásky alebo Kamasutra. Má vzpružujúce účinky. „Čajové lístky by sa mali zalievať viackrát, aby sa stihli uvoľniť všetky látky potrebné pre organizmus. Čaje treba striedať, piť s mierou a počúvať čo nám hovorí telo,“ uzatvára pani Ondejčíková.

?ajov?a dobrých ?udí
16
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM