Webnoviny - Rôzne

Bezdomovci v Nitre budú mať tradičné Vianoce

Bezdomovci v Nitre dnes budú mať tradičné Vianoce so stromčekom, rybou aj darčekmi. Čakajú ich v Dome charity svätého Rafaela, ktorý prevádzkuje Diecézna charita v areáli bývalého cukrovaru.

NITRA 24. decembra (WEBNOVINY) -Vianočné posedenie bude už na obed. Potrvá od 11:00 do druhej až tretej hodiny popoludní, potom sa bezdomovci zvyknú presunúť do neďalekého mestského útulku, kde ich tiež čaká vianočné jedlo. Dom charity otvorí svoje brány opäť o 19:00.

Vianočné menu bude klasické – kapustnica, vysmážaná ryba a zemiakový šalát. “Potom posedíme pri káve a nejakých tých koláčikoch, rozdajú sa darčeky a budeme sa spolu rozprávať,” povedala pre agentúru SITA vedúca zariadenia Klára Labošová.

Darčeky budú praktické – ponožky, bielizeň a hygienické pomôcky. Na zabezpečenie jedla aj darčekov finančne prispel Zvrchovaný rád Maltézskych rytierov. Niekedy sa zvyknú obdarovať aj bezdomovci navzájom. Pomáhajú i s prípravou miestnosti a ozdobovaním stromčeka. “Vianoce sú o emóciách a vidieť na nich napríklad keď sa modlíme pred vianočným posedením alebo keď sa spievajú vianočné piesne, že si spomenú na to, ako to fungovalo u nich doma, čiže je to niekedy aj o tých slzách,” hovorí Labošová. Na Vianoce zvyknú do zariadenia prísť všetci klienti – čiže okolo 40 ľudí. Denné centrum v Dome charity svätého Rafaela bude pre bezdomovcov otvorené aj medzi sviatkami – 25., 26., 27. decembra a 1. januára od 12:00 do 19:00. “Chceme im takto vyjsť v ústrety, aby nemuseli byť celé dni vonku,” uviedla Labošová. Od 19:00 sa otvára nízkoprahová nocľaháreň vo vedľajšej budove, do ktorej môžu prísť bezdomovci aj pod vplyvom alkoholu. Jedinou podmienkou je, že nesmú byť agresívni.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM