Rastislav Búgel Iné športy

Bežci sa na Silvestra zídu na Zobore: Čaká ich jeden z najťažších pretekov v Čechách a na Slovensku!

Bežci a turisti sa v posledný deň roku 2014 stretnú na Zoborskom silvestrovskom behu, ktorý sa už tradične začína pri liečebnom ústave na Zobore. Pokračovať bude cez vrch Plieška a Tri duby až do Sedla pod Zoborom, s cieľom na vrchole Pyramídy.

Ilustračný obrázok k článku Bežci sa na Silvestra zídu na Zobore: Čaká ich jeden z najťažších pretekov v Čechách a na Slovensku!
Zdroj: Dnes24.sk

Ako pripomínajú organizátori z občianskeho združenia Čakanka, Zoborský silvestrovský beh sú najťažšie preteky na území bývalého Česko-Slovenska. Trasa meria 3860 metrov a do pozornosti verejnosti sa dostal predovšetkým svojím 262-metrovým prevýšením. Pre svoju náročnosť beh nie je otvorený žiackym kategóriám bežcov. Ľuďom, ktorí trasú chcú prejsť, avšak netrúfajú si absolvovať ju behom, vyznačili organizátori vedľa červenej bežeckej aj paralelnú modrú turistickú trasu.

Zoborský silvestrovský beh začal písať svoju históriu v roku 1988, keď sa nitrianski atléti lúčili so športovým rokom práve výstupom na Zobor. Trasa prechádza archeologicky a historicky zaujímavým územím. To viedlo organizátorov súťaže k nezvyčajnej symbióze športu a histórie. „V každom ročníku spomienková plaketa prezentuje nejaký archeologický alebo historicky významný artefakt a víťazi sú odmeňovaní cenami, ktoré predstavujú nádoby z rôznych historických období. Na tohtoročnej plakete pre účastníkov nášho športového podujatia je zobrazený štylizovaný koník z keltskej mince veľkobystereckého typu, razenej v 1. storočí pred Kristom,“ informovali organizátori zo združenia Čakanka.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM