Rastislav Búgel Rôzne

Autobusy ako začarovaný kruh: Hrozí škrtanie spojov?

Sumu 1,3 milióna eur posiela v týchto dňoch nitrianska župa na účty dopravcom, ktorí pre ňu zabezpečujú výkony v prímestskej autobusovej doprave. Podľa predsedu samosprávneho kraja Milana Belicu však tieto platby každoročne zaťažujú rozpočet. Preto d

Ako však župan pripomenul, straty budú dopravné podniky vykazovať vždy, pretože zabezpečujú aj prepravu ľudí so zľavami či prevádzku liniek, ktoré nie sú vždy vyťažené. „Je to, ako keď existujeme medzi dvoma kameňmi, ktoré nás melú. Na jednej strane je to požiadavka ľudí aj zo vzdialených a menších obcí, aby sa dostali na miesto pracoviska, čo nakoniec podporuje cez zamestnanosť aj ekonomický rast. Na druhej strane sú v mnohých prípadoch tie linky nevyťažené a spôsobujú stratu,“ vysvetlil.

Škrtov sa však báť nateraz ľudia nemusia. Podľa Belicu kraj v súčasnosti nechystá žiadne rozsiahlejšie redukcie spojov v prímestskej doprave. Jedným z dôvodov sú aj obavy z ďalšieho zvyšovania nezamestnanosti.** „Je to začarovaný kruh, pretože na jednej strane čím viac sa táto nezamestnanosť zvyšuje, tým menší počet cestujúcich chodí týmito linkami a prehlbujú vlastne stratu dopravcom. Ale len čo by sme ten nevyťažený spoj zastavili, tak zlikvidujeme zamestnanosť aj tým, ktorí ešte prácu majú a cestujú za ňou. Čiže je to skutočne veľmi komplexný problém a treba sa naň pozerať aj z hľadiska možného naštartovania rastu v budúcnosti,“ **konštatoval Belica.

Prímestskú dopravu zabezpečujú pre NSK spoločnosť Veolia Transport Nitra a SAD Nové Zámky. Obaja dopravcovia najazdia na jednotlivých linkách v priebehu roka viac ako 10.300.000 ki­lometrov. Z toho 9.782.752 je tarifných kilometrov, 480.492 prístavných a odstavných kilometrov a 130.064 takzvaných technologických kilometrov. Obnovu vozidlového parku zabezpečujú dopravcovia v roku 2012 z vlastných zdrojov. Dodatky k zmluvám, ktoré na začiatku roka krajskí poslanci odsúhlasili, zaväzujú dopravné podniky aj k nákupu GPS prístrojov.

nitra24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM