Správy

Aký bol prelom rokov? V Nitrianskom kraji priniesol REKORDNÉ teploty

Začiatok i koniec roka 2022 boli na Slovensku miestami rekordne teplé. Zaujímavé údaje zaznamenali meteorológovia aj na niektorých miestach Nitrianskeho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Aký bol prelom rokov? V Nitrianskom kraji priniesol REKORDNÉ teploty
Zdroj: Dnes24.sk

Rok 2022 sa začal a končil na niektorých miestach Slovenska rekordne vysokými teplotami. Najvyššie hodnoty maximálnej dennej teploty vzduchu dosiahli 14 stupňov Celzia, prípadne aj o niečo viac. Rekordne teplo bolo miestami aj 1. januára. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.

Rekordný Štedrý deň

V Hurbanove na Štedrý deň namerali 14 stupňov, v Bratislave na letisku 14,1 stupňa Celzia. Na Silvestra namerali v Kuchyni na letisku 14,4 stupňa Celzia.

„Toto spôsobilo, že rozdiel medzi najvyššou a najnižšou hodnotou teploty vzduchu na jednotlivých meteorologických staniciach Slovenska v poslednom mesiaci roka 2022 dosiahol viac desiatok stupňov,“ uviedlo SHMÚ.

Prečítajte si tiež

Veľké rozdiely

Najväčšie rozdiely boli zaznamenané na Orave, v Zamagurí a v Popradskej kotline, kde rozdiel dosiahol aj viac ako 30 stupňov Celzia. „V rámci celého Slovenska boli bežné rozdiely medzi maximálnou a minimálnou dennou teplotou vzduchu v poslednom mesiaci roka 2022 okolo 20 stupňov, v Nitre to bolo napríklad 18,8 stupňa Celzia,“ dodalo SHMÚ.

V prvých dvoch decembrových dekádach boli zaznamenávané záporné odchýlky od dlhodobého priemeru teploty vzduchu. V krajných prípadoch sa hodnoty minimálnej dennej teploty blížili k rekordným záporným hodnotám.

„Napríklad v Poprade zaregistrovali 13., 14. a 19. decembra štvrtú, respektíve tretiu najnižšiu hodnotu minimálnej dennej teploty vzduchu pre uvádzané dni, aspoň od roku 1951,“ uviedol ústav.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Klimatologické zhodnotenie 52. týždňa Posledný mesiac roka 2022 sa vyznačoval striedaním teplotne výrazne odlišných...

Posted by Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) on Monday, January 2, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM