Valovičová Zuzana Rôzne

Aktivity mesta alebo... keď sa robí inventúra!

Ponúkame vám prehľad najdôležitejších a najzaujímavejších podujatí mesta za rok 2009, ako aj nesplnených projektov a dosiahnutých cieľov.

Mesto Nitra pripravilo pre svojich občanov veľa kultúrnych podujatí. Hlavne v druhej polovici roka sa mohli obyvatelia mesta pod Zoborom vyžiť na Chrenovskom či Klokočinskom jarmoku, Festivale Divadelná Nitra, Autosalóne a iných výstavách Agrokomplexu, na koncertoch v Synagóge alebo v Mestskej hale na Klokočine. Nitrianskych fanúšikov prišli potešiť Rišo Müller, Katka Knechtová, skupina Alphaville či operní bratia Babjakovci. Otvorením obchodného centra Mlyny sa rozšírilo spektrum nákupných možností v Nitre. V roku 2009 mesto obdarilo cenami primátora, mesta a čestným občianstvom Mariána Páleníka, Ľubomíra Urbana, Juraja Poláka, Milana Kreškócyho, Pavla Elgyuttyho, npor. Emila Hudáka, kpt. Ladislava Czaka, Jozefa Dóczy, Divadlo Andreja Bagara, FC Nitra, a.s., prof. Ing.Milana Gajdošíka, CSc. a ďalšie významné osobnosti a inštitúcie. Kultúra v Nitre tento rok naozaj prekvitala, preto sa ospravedlňujeme, ak sme niektoré z podujatí nespomenuli.

Do Nitry zavítali veľvyslanci z Japonska, Rumunska, Nórska, Španielskeho kráľovstva i samotný prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, a to v marci roka 2009. Mesto bojovalo proti kríze budovaním nových pracovných miest. V júli tohto roka bol otvorený závod Muhlbauer – Technologické centrum na Slovensku.

Rok 2009 – úspech či prehra?
Zo 175 investičných akcií na výstavbu, dopravu, realizáciu nových stavieb, rekonštrukcie, údržby, rozvoj obcí, prípravu dokumentácie, mesto nezrealizovalo 42 projektov. Väčšina z nich je presunutá do r. 2010. Medzi nesplnené ciele môžeme zaradiť už dlho odkladanú výstavbu mosta na Slančíkovej – Wilson. Nábrežie. Do nasledujúceho obdobia je presunutá oprava chodníka pri City parku a časti Staničnej ulice, realizácia prepojenia MK Hlboká – Železničiarska, výstavba parkovísk na Bizetovej, Škultétyho, Petzwalovej, Mikovíniho, Partizánskej, Dlhej, Nábr. Mládeže, Ľ. Okánika. Rekonštrukcia ZŠ Tulipánová, ZŠ Benkova, Klubu Párovské Háje, Oddychovo-športovej zóny ZŠ Zobor bude zrealizovaná až v ďalšom kalendárnom roku. Čo sa podarilo? Výstavba okružnej križovatky Novozámocká do sumy 398.330,– eur, realizácia Námestia na Vŕšku v rozpočte 414.920,– eur, rekonštrukcia prepadnutej cesty na Popradskej ulici v hodnote do 431.520,– eur, oprava cesty na Hviezdoslavovej ulici smerom na Hôrku, mestskej komunikácie Kláštorská, Spojovacia, Podhájska. Takisto prebehla rekultivácia jazierka Sihoť, dotvorenie detského ihriska a oddychovej zóny v Mlynárciach, realizácia projektov na Orechovom dvore. K vydareným aktivitám mesta v roku 2009 patrí rekonštrukcia niektorých ZŠ, miestneho rozhlasu na Kyneku, oplotenie a osvetlenie cintorínov, vybudovanie 2 squashových kurtov v Mests. hale Klokočina, rekonštrukcia CVČ Domino a mnohé ďalšie.

Čo nám prinesie rok 2010? Návrh rozpočtu mesta na rok 2010 sa pohybuje v predpokladanej výške 6.970.000,– eur. K 30. novembru 2009 bolo schválených 18 priorít mesta. Z nich bolo vybraných 5 do Návrhu plánu hlavných úloh na rok 2010, a to sú:

  1. Revitalizácia sídliska Párovce
  2. Budovanie a modernizácia verejného osvetlenia v meste Nitra
  3. Premena tradičnej školy na modernú
  4. Rekonštrukcia ZŠ kniežaťa Pribinu
  5. Rozšírenie cyklotrás v meste Nitra

V budúcom roku sa mesto chystá zrealizovať aj výstavbu nového Útulku pre bezdomovcov, kompostárne či modernizáciu škôl Benkova, Topoľova, Fatranská.

Aktivity mesta
28
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM