Správy

Aké boli Cyrilo-metodské slávnosti? Do Nitry priniesli TRI dni plné podujatí, FOTO

Tohtoročné celomestské slávnosti sú minulosťou. Počas troch dní lákali na bohatý program, z ktorého si vybral každý.

Ilustračný obrázok k článku Aké boli Cyrilo-metodské slávnosti? Do Nitry priniesli TRI dni plné podujatí, FOTO
60
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj , Rastislav Búgel

Historickým festivalom Pribinova Nitrawa vyvrcholili Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré sa uskutočnili v Nitre pri príležitosti 1160. výročia príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.

Desiatky podujatí

Počas troch dní pripravili mesto, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj desiatky podujatí, informovala Dagmar Bojdová z odboru kultúry na mestskom úrade. Slávnosti sú už niekoľko rokov súčasťou programovej ponuky Cyrilo-metodskej cesty, ktorá v roku 2021 získala certifikát Rady Európy.

V rámci duchovnej línie nechýbala tradičná Cyrilo-metodská národná púť na Svätoplukovom námestí. Svätú omšu celebroval Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia v USA.

Po skončení sa liturgickej slávnosti sa v sídle Nitrianskeho biskupstva na Nitrianskom hrade uskutočnil deň otvorených dverí, v rámci ktorého mali návštevníci možnosť okrem návštevy areálu hradu, Katedrály – Baziliky sv. Emeráma a expozícií Diecézneho múzea absolvovať aj mimoriadnu prehliadku priestorov Biskupského paláca, ktorá je možná len raz v roku.

Na svoje si prišiel každý

V hlavnom programe sa na Svätoplukovom námestí 3. júla predstavili Dis is Markéta a Jana Kirschner s kapelou. O deň neskôr zaznel pod dirigentskou taktovkou Ewalda Danela Missa Sti. Cyrilli et Methodii (1758) od Michaela Haydna v podaní Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonické­ho zboru.

Tradičné remeslá ožili na Nitrianskom jarmoku spolu s korzom, ktoré počas uplynulých troch dní ponúklo hudobný, divadelný i literárny program pre všetky vekové kategórie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy, ktoré hýbu Nitrou

Nitra, milá Nitra 2023
60
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM