Aj vaša karta sa dá zneužiť
Minulý týždeň sme vás v článku "Okradnutí Nitrania" informovali o zneužívaní debetných a kreditných kariet. Poviete si „mne sa to nemôže stať“. Ale čo ak áno? Opíšeme vám najčastejšie spôsoby zneužívania vašich peňažných kariet ako aj prev
**V **susedných Čechách sa zorganizovala skupina podvodníkov, ktorí vymysleli nasledovný postup zneužitia bankomatových kariet. Pomocou nejakej plastickej hmoty zablokovali bankomat tak, že nevydával ani peniaze ani kartu. Jeden z podvodníkov ako „náhodný okoloidúci“ mu poradil, aby znovu zadal PIN, po ktorom mu prístroj kartu vydá. Samozrejme mu ju nevydal a po odchode zákazníka si ju podvodník vybral a s už známym PIN kódom ju zneužil.
**V **malých obchodoch alebo reštauráciách môžu použiť tzv. odchytávač, pomocou ktorého sa zachytia informácie o majiteľovi karty. Zamestnanec pretiahne kreditnú (alebo debetnú) kartu cez terminál, potom cez odchytávač zachytí údaje na magnetickom prúžku karty a vy sa na konci mesiaca s údivom pozeráte na svoj výpis.
Na viacerých stránkach, kde využívate nákup cez internet, žiadajú od vás číslo kreditnej karty. I keď vám nemusia na účte chýbať žiadne peniaze, údaje z karty budú skôr či neskôr zneužité.
Jedným z množstva prípadov zneužívania kariet za účelom okradnutia ich majiteľa je kopírovanie webových stránok. Podvodník vyrobí kópiu celej internetovej stránky, na ktorých zadávate napr. elektronickú objednávku. Namiesto predajcu však putujú všetky informácie o transakcii podvodníkovi. Tým, že vám mailom príde potvrdenie objednávky, vás len utvrdí o bezproblémovom nákupe.
A nakoniec, snáď najčastejší prípad na Slovenku. Platíte nákup v potravinách, nemáte hotovosť, tak použijete kartu. Vy zadáte PIN kód, prípadne overovací podpis a vytlačí vám potvrdenie z terminálu. Že sa niečo stalo, zistíte až pri výpise. Ako je to možné? Veď kartu ste vôbec nespustili z dohľadu. Jednoducho. Šikovný zamestnanec si zapamätal len 3 čísla (určitý kód) z vašej karty, domov odíde s viacerými „trojčíslami“ a potom je už najmenší problém predať ich na čiernom trhu.
Dbajte na bezpečnosť
- nikomu nehovorte svoj PIN kód ani iné údaje a nikdy ich nedržte
v blízkosti svojej
platobnej. Pri jeho zadávaní používajte viac prstov, alebo si druhou rukou prekryte
číselník
- všímajte si zariadenia, cez ktoré je vaša karta pretiahnutá
- pri embosovaných kartách (bez PIN kódu), používajte najdlhšiu verziu
podpisu. Takéto
karty nikdy nespúšťajte z dohľadu (ani čašníkovi v reštaurácii nedovoľte odísť s vašou
kartou k terminálu).
Na Slovensku je zneužívanie platobných kariet pomerne zriedkavé, nie však nemožné. Buďte teda opatrní a nikdy však nepodceňujte akékoľvek narábanie sa vašimi platobnými kartami.
Foto: ilustračné