Webnoviny - Rôzne

Aj ľudia bez domova mali Vianoce

Bezdomovci dostanú aj praktické dary ako ponožky, šále, rukavice, čapice a hygienické potreby, ženy aj kozmetiku.

(WEBNOVINY) – Tradičné Vianoce s darčekmi, rybou aj stromčekom dnes nitrianskym bezdomovcov pripravila Diecézna charita Nitra. Priateľské posedenie sa začne v Dome charity svätého Rafaela na Štúrovej ulici už na obed. Vianočné menu bude pozostávať z kapustnice, kapra, zemiakového šalátu a medovníkov. Bezdomovci dostanú aj praktické dary ako ponožky, šále, rukavice, čapice a hygienické potreby, ženy aj kozmetiku. Sponzorsky na Vianoce prispel Zvrchovaný rád Maltézskych rytierov. „Súčasťou posedenia bude malý program, v rámci ktorého zhodnotíme celý rok, poďakujeme sa za to, čo sme dostali a pospomíname na tých, čo nás v priebehu roka opustili,“ povedala Mária Makáňová z Diecéznej charity Nitra. Spievať sa budú koledy, kňaz prečíta úryvky z Biblie. Darčekmi sa niekedy zvyknú navzájom obdarovať aj bezdomovci, väčšinou si dajú cigarety alebo kávu.

Jedáleň, v ktorej sa koná posedenie, si bezdomovci sami upratali a vyzdobili. Hlavne ženy rady pomáhajú, vnímajú to tak, akoby si na sviatky pripravovali vlastnú domácnosť, poukázala Makáňová. Ako ďalej dodala, ľudia bez domova cez Vianoce mnohokrát nedokážu skryť emócie a aj si poplačú. „Asi to robí tá atmosféra, že každému príde viac ľúto, že jeho skutočná rodina je niekde rodina alebo že ju nemá. Ženy, ktoré majú deti, sa za nimi veľmi rozcítia,“ hovorí Makáňová. Bezdomovec Henrich, ktorý chodí do Domu charity už roky, sa po posedení chystá navštíviť svoju matku v Ivanky pre Nitre. „Matka bude robiť ako každý rok rybu a šalát,“ povedal. Pod stromček zvykne od nej dostať najmä drogériu.

Vianočné posedenie potrvá zhruba do 14:00, nízkoprahovú nocľaháreň otvoria o 19:00. Dovtedy sa bezdomovci môžu ísť zohriať do susedného zariadenia, ktoré prevádzkuje mesto. Cez ostatné sviatočné dni bude nocľaháreň otvorená klasicky od 19:00 do 7:00. Na Vianoce zvykne prísť do Domu charity svätého Rafaela okolo 30 až 40 ľudí. Celkovo žije v Nitre do 200 bezdomovcov. Niektorí chodia do zariadenia, ktoré prevádzkuje mesto, no je aj skupina neprispôsobivých, ktorí radšej zostávajú na ulici.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM