Monika Földešiová Hokej

Súboj Titanov v prospech Stümpela

Príchod Jožka Stümpela do rodného tímu očividne prospel psychike viacerých hráčov HK Nitra. Corgoni sa podľa trénera Kolečániho zomkli a po dvoch vyrovnaných tretinách prevzali taktovku nad zápasom na domácej pôde.

HK Nitra – HK 36 Skalica 4:2 (0:1, 1:0, 3:1) Góly: 27. Ručkay, 42. Tománek, 48. Hrnka, 54. Bene – 2. Holovič, 58. Višňovský. Rozhodovali: Goga – Jonák, J. Tvrdoň, vylúčení: 5:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3574 divákov

V ostrosledovanom zápase 40. kola nastúpili proti sebe nielen Nitra a Skalica, ale tiež dvaja hokejoví kamaráti Jozef Štümpel a Žigmund Pálffy. Stretli sa na mieste, kde ich spoločná hokejová kariéra pred dvadsiatimi rokmi začala. Už v 2. minúte sa menilo skóre a do vedenia išla Skalica. Postaral sa o to Holovič, keď na druhý pokus úspešne trafil puk a ten prekvapujúco skončil v Nitrianskej bránke. Nitrania sa však nezlomili a v prvej tretine si vytvorili niekoľko sľubných šancí. Najprv v mohol vyrovnať obranca Tůma, no v ideálnej pozícii prestrelil bránku. O pár minút neskôr výborne zasiahol hosťujúci brankár Tomek, ktorý vychytal obrovskú príležitosť Hrnku. Na druhej strane pohrozil Pálffy, ale jeho nebezpečný pokus bekhendom tesne minul nitriansku svätyňu.
Začiatok druhej časti mala lepší Skalica, ale zo svojho mierneho tlaku nedokázala streliť druhý gól. V 27. minúte sa domáci dočkali vyrovnania. V presilovej hre našiel Tománek pred bránkou voľného Ručkaya, ktorý pohotovo usmernil puk za bránkovú čiaru. O pár minút bol vo výbornej šanci znova Pálffy, ale Fedor jeho strelu zneškodnil. Po góle volala obrovská šanca Garipa Salijiho, ktorú vypracoval Štůmpel. Domáci útočník však nedokázal zasunúť puk do odkrytej bránky.
Záverečná časť zápasu priniesla štyri góly. Bojovne naladení domáci sa presadili až tri krát. V 42. minúte sa ujala dorážka Tománka a o šesť minút neskôr sa rovnakým spôsobom presadil aj Hrnka. Päťdesiatapiata minúta priniesla chybu Vyrúbalíka, k strele sa dostal Segľa a vyrazený puk Tomekom poslal do skalickej bránky Bene. Skaličania strelili druhý gól až príliš neskoro a tak na vyrovnanie už nemali dostatok času. Strelcom skalického gólu bol po peknej akcii Obdržálka Tibor Višňovský. Domáci fanúšikovia potleskom na otvorenej scéne oslávili tri body.

Hlasy trénerov: **Karol Kolečáni, tréner Nitry: **„Všetci dnes mohli vidieť, čo s tímom urobí príchod jedného hráča. Celá kabína sa zomkla, hrali sme veľmi oduševnene. K dobrému výkonu pomohlo aj skvelé publikum. Hráči príkladne bojovali a verím, že takto budeme pokračovať.“

**Peter Oremus, tréner Skalice: **„Do Nitry sme prišli bodovať, ale jeden strelený gól je veľmi málo. Ten druhý už nepočítam, lebo prišiel neskoro. Štyridsaťpäť kôl sa však nedá hrať len so štyrmi obrancami. Niektorí naši obrancovia žiaľbohu nemajú extraligovú úroveň. To je asi všetko, domácim blahoželám.“

text: TASR foto: Nitra24