Monika Földešiová Hokej

Spod Urpína so sklonenou hlavou

Hokejová extraliga pokračoval dnes zápasmi 47. kola, Nitra si "odbehla" do Banskej Bystrice.

(WEBNOVINY)

**HC'05 Banská Bystrica – HK Nitra 2:0 (0:0, 2:0, 0:0) ** Góly: 24. M. Hudec (Miroslav Hlinka), 36. Češík (Hvila, Rumpel) Vylúčení: 7:3 na 2 min, Weismann na 10 min za nešp. správanie – Ďurák na 5+DKZ za faul lakťom, presilovky: 0:0 , oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Kalina, Korba, 2319 divákov

Pod Urpínom sa hral v prvej tretine rýchly a kombinačný hokej. Viac z hry mali domáci, ktorí mohli ísť do vedenia už v 9 sekunde. K Lacovi sa predral Šechný, no neprekonal ho. V 8. minúte hrali Banskobystričania presilovku a Bambúch od modrej zazvonil na žŕdku na nitrianskej svätyni. V početnej výhode sa potom nepresadili v dobrých pozíciách Lažo a Vantroba. Hostia sa občas objavovali pred brankárom Fedorom, ale ich šance neboli nebezpečné, na rozdiel od domácich „baranov“. V 15. minúte neslávila úspech Češíkova dorážka pred odkrytou bránkou Nitry.

V druhej tretine sa už domáci presadili aj strelecky. Celých dvadsať minút sa hralo prakticky na jednu bránku – nitriansku. Už v dvadsiatej sekunde druhej časti hry mali gól na hokejke Weissmann a Šechný, no ten nedokázal poslať puk do odkrytého priestoru Lacovej bránky. V 22. minúte Tománek zblízka mieril do lapačky nitrianskeho gólmana. O dve minúty neskôr Weissmann pred Lacom mieril nad hornú žŕdku. Banskobystričanom napokon vyšiel nacvičený signál, keď Hlinka v 24. minúte vyhral buly tak, že puk posunul dopredu, nakorčuľoval si k nemu Hudec a poslal ho pomedzi Lacove betóny – 1:0.

„Barani“ boli pri chuti, v 28. minúte po prihrávke Tománka Hudec netrafil takmer prázdnu nitriansku bránku. V polovici zápasu sa nepresadil v dobrej šanci medzi kruhmi Lažo. Vyšlo to až v 35. minúte Češíkovi, keď Rumpel s Hvilom zamestnávali Laca, až sa napokon Hvila rozhodol prihrať voľnému Češíkovi pri ľavej žrdi a ten pohodlne poslal puk do bránky – 2:0. V závere druhej tretiny mali ešte príležitosti Šechný, Lažo a Weissmann. Hostia pohrozili iba v presilovke nedôraznou strelou Korhoňa. V druhej tretine vyhrali Banskobystričania na strely 19:4. Tretie dejstvo však bolo z iného súdka, rozhodca Gašparík dal Nitranom výhodu presilovej hry v trvaní osem minút, z toho domáci hrali v troch hráčoch dve a štvrť minúty. V presilovke však veľa vody hostia nenamútili, za zmienku stoja iba šance M. Štefanku a T. Chrenka.

V oslabení mohli skórovať „Barani“, keď sa v 45. min ocitol sám pred Lacom Weissmann. Najväčšiu šancu si Nitrania vypracovali v 49. min, do prečíslenia dvoch na jedného sa dostali Čaládi s Chrenkom, no Tomáš Chrenko Fedora neprekonal. Domáci hrozili v 52. min v presilovke po Weismannovej strele nedorazil puk pred poloprázdnou bránkou Vantroba. O minútu neskôr Tománek spomedzi kruhov nenašiel recept na Laca a tak sa záver poriadne zdramatizoval. Hostia hrali neúspešnú 125-sekundovú power-play. Čiernou škvrnou na celom dueli bol dve sekundy pred koncom faul Ďuráka lakťom na najlepšieho strelca extraligy Tománka, za čo si nitriansky obranca vyslúžil trest na 5 min + do konca zápasu.

Hlasy: Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Prvé dve tretiny boli z našej strany výborné, jasne sme dominovali vo všetkých činnostiach a súpera sme prestrieľali. Žiaľ, zlyhávala nám koncovka, nevedeli sme od súpera odskočiť. Upokojil nás až druhý gól, ale v tretej tretine nakopli súpera presilové hry. Dokázali sme však dvakrát ustáť presilovky súpera piatich proti trom a to bolo rozhodujúce. Mrzí ma záver zápasu, Nitra sa musí naučiť prehrávať, s lepším súperom to nie je hanba. Dve sekundy pred koncom zápasu sa niečo také na najlepšieho strelca extraligy nerobí.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Z našej strany to bol dve tretiny ustráchaný zápas, škoda, že chalani trošku vyššie neútočili. V tretej tretine nám však pomohli fauly súpera na našich hráčov, mali sme dve presilovky piatich proti trom. Škoda, že sme to nevyužili a preto skončil zápas tak ako skončil, teda 2:0 pre súpera. Mrzí ma to, lebo chalani zabojovali v tretej tretine, ale nedali nijaký gól navyše, trošku sa od nás bohužiaľ odvrátila šťastena, ideme však ďalej.“