Monika Földešiová Iné športy

Skalné besnenie

V Nitre sa v nedeľu konal v poradí už 3. ročník podujatia Lezecký deň v Nitre a spolu 21 lezcov si zmeralo sily na skalnej stene na Kalvárii.

Súťaž Kalvária Cup v rámci Lezeckého dňa v Nitre bola určená predovšetkým pre skúsenejších lezcov, vyskúšať si tento niekedy až extrémny šport mohla však aj širšia verejnosť. Pre ňu bola pripravená testovacia akcia, na ktorej si mohli ľudia úplne zadarmo vyskúšať lezenie na ľahkej stene. Samotná súťaž mala 2 časti – lezecký maratón a rýchlostné besnenie. Počas maratónu mali lezci 5 hodín na to, aby nazbierali čo najviac bodov preliezaním bodmi ohodnotených ciest (čím ťažšia, tým viac bodov). Rýchlostné besnenie bola súťaž o čo najrýchlejšie prelezenie jednej z troch vybraných ciest. V maratóne sa stali víťazmi Richard Nyéki v A kategórii a Václav Magdina v kategórii B (cesty do obtiažnosti 6+). Spomedzi žien si vybojovala prvenstvo Zuzana Hrnčiariková. Najlepší čas na dvoch cestách z troch súťažných dosiahol Richard Nyéki a na tretej vyhral v napínavom súboji o pár desatín sekundy Stanislav Kollár. Víťazi získali vecné ceny od sponzora podujatia.