Peter Handzuš Hokej

Poprad sa s Nitrou natrápil. Gól padol až v predĺžení

Žreb úvodného kola Tipsport extraligy postavil proti sebe hokejistov Popradu a Nitry. Rozbeh sezóny bol viditeľný na oboch mužstvách, ktoré v prvej tretine pekný hokej pod Tatrami nepredviedli.

Ilustračný obrázok k článku Poprad sa s Nitrou natrápil. Gól padol až v predĺžení

Nitra poučená vysokými prehrami z prípravy pozorne bránila rovnako, ako „kamzíci“ po lekcii vo Švajčiarsku. Domáci útočníci sa do streleckých príležitostí dostávali veľmi ťažko, neprehľadné situácie spoľahlivo riešili obaja brankári. Do tlaku sa častejšie dostávali Popradčania, v jednej z ojedinelých možností na skórovanie sa ocitol domáci Paločko, ale puk z jeho hokejky trafil iba Lakosilov ľavý betón. Pred koncom prvej tretiny mohli ísť do vedenia hostia, Bajtekovu superšancu zmaril zázračným zákrokom brankár „kamzíkov“ Kostúr.

V druhej tretine rozbehli popradskí hokejisti festival nepremenených šancí. Počas presilovky Nitranov sa dostal do úniku Kroták, ale v rozhodujúcej chvíli ho faulovali. Následne si domáci vybojovali presilovku o dvoch hráčov, v ktorej hostí výrazne podržal Lakosil. Nitrania sa dostávali pred Kostúra iba sporadicky, no paradoxne mohli ísť do vedenia. Strela z hokejky Lelkeša len tesne minula odkrytú časť brány. Keď sa neujala ani akcia mladíkov Štraucha s Gápom, aj po druhom dejstve odchádzali mužstvá do šatní za bezgólového stavu.

Urputný boj o každý meter ľadu podčiarknutý kvalitnými výkonmi brankárov pokračoval aj v záverečnej tretine. V jej prvej časti mali výhodu o dvoch hráčov pre zmenu hostia, ale nič v nej nevymysleli. S blížiacim sa koncom boli Nitrania nebezpečnejší, jazýčkom na váhach mohol byť Jozef Stümpel, už prekonaného Kostúra však zastúpil na bránkovej čiare Paukovček. Zápas tak smeroval do predĺženia.

V ňom predviedli peknú kombináciu domáci. Matis zaviezol puk do útočného pásma, našiel osamoteného Kasíka, ktorý mohol vystreliť, ale našiel vo výhodnejšej pozícii Rapáča a ten jeho prihrávku usmernil do siete bezmocného Lakosila.

Milan Jančuška, tréner Popradu: „Vypracovali sme si množstvo šancí, ale nedokázali sme z nich skórovať. Škoda, že sme niektoré momenty riešili nesprávne. Vzhľadom na počet presiloviek boli slabou stránkou naše presilovky, musíme na nich zapracovať. Napokon sme sa presadili v predĺžení, z dvoch bodov sa tešíme.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Na to, že to bol prvý zápas sezóny, to bol pekný hokej s množstvom šancí. Chýbali však góly, mysleli sme si, že útok je našou silnou stránkou. Tlačili sme sa do bránky, najmä v závere sme mohli skórovať a streliť aspoň o jeden gól viac ako domáci.“

HK Poprad – HK Nitra 1:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)
Gól: 63. Rapáč, Rozhodovali: Lokšík – Gajan, Holienka, vylúčení: 3:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1417 divákov.

HK Poprad: Kostúr – Kurali, Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, Pitka, Makovský – Hvila, Bartečko, Sýkora – Kroták, Takáč, Paločko – Rapáč, Paukovček, Matis – Štrauch, Boltun, Gápa
HK Nitra: Lakosil – Novák, Ordzovenský, Nádašdi, Guoth, Milo, Klož – Tománek, Stümpel, H. Ručkay – Mráz, Kováči, Pupák – J. Ručkay, Štefanka, Slovák – Piačka, Lelkeš, Bajtek

HK Poprad - HK Nitra 1:0 pp