Zlatica Gregorová Rôzne

Pýtali sme sa Šaľanov: Myslíte si, že pred Nežnou revolúciou sa žilo lepšie ako dnes?

Šaľania si pripomínajú historickú udalosť. 17. novembra 2019 uplynie 30 rokov od nastolenia demokracie.

Ilustračný obrázok k článku Pýtali sme sa Šaľanov: Myslíte si, že pred Nežnou revolúciou sa žilo lepšie ako dnes?
Foto: Zlatica Gregorová

Rok 1989 znamenal prelom v živote našej spoločnosti. Či sa podarilo to, čo si štrngajúci národ vybojoval, na to sme sa opýtali verejne známych občanov nášho mesta: „Žilo sa pred revolúciou ´89 lepšie alebo horšie, ako dnes?“

Adriana Gerová- riaditeľka Mestskej knižnice J. Johanidesa Šaľa

"Mne osobne sa páči žiť v slobodnej krajine. V čase revolúcie som bola ešte dieťa, takže komunizmus poznám, našťastie, len z rozprávania staršej generácie, z kníh a z médií. Demokraciu by som nemenila, aj keď sa momentálne zdá, že prináša so sebou mnoho zlého. Myslím si, že to nie je o systéme, je to skôr o ľuďoch. Dovolím si parafrázovať pána Petra Tatára: Demokracia je veľmi krehká, a znamená zodpovednosť, že si každý zodpovedá za seba a svoj život sám. A to asi mnohí nezvládajú.“

Jozef Belický- primátor mesta Šaľa

„Tam nemám pochybnosť. Žije sa lepšie, o tom sa nedá diskutovať. Sloboda sa nedá vyjadriť žiadnymi parametrami, že či je to finančne alebo inak politicky lepšie. Samozrejme, nie všetko sa podarí v tejto dobe. A boli veci, ktoré sa aj v minulosti celkom podarili. Čo mi chýba je, starostlivosť o človeka. Ten socializmu bol v zdravotníctve či školstve bol viac zameraný na človeka. To je ale tým, že sa zmenilo spoločenské zriadenie. Potreba vytvorenia kapitálu a honba za peniazmi, jednoducho teraz prevládla a verím tomu, že sa nachádzame v zlomovom bode, kedy by sme si mali uvedomiť, že potrebujeme služby pre ľudí aj vo forme zdravotníctva aj lepšieho školstva. Ale v zásade sa žije určite lepšie ako predtým.“

Róbert Tölgyesi- viceprimátor mesta Šaľa

„Ja som bol vtedy na vojne. V medziľudských vzťahoch to bolo určite lepšie za starej éry. Teraz máme viac slobody, demokracie a všetkého, ale zase tie medziľudské vzťahy mi chýbajú.“

Miroslav Demín- člen Komisie kultúry a cest. ruchu pri MsZ v Šali

„Pravdupovediac, mal som vtedy 15 rokov, bol som tínedžer, ale nechýba mi z toho obdobia nič. Mám zafixované len tie momenty, že som nemohol chodiť v rifliach do školy a musel som byť ostrihaný. To boli veci, ktoré ma nejakým spôsobom obmedzovali. A keď si spomínam na prázdne obchody, nechýba mi naozaj nič. Možnože medziľudské vzťahy boli lepšie, to pripúšťam, ale inak by som to obdobie nejak nevelebil.“

Dajana Hanesová- hovorkyňa Mesta Šaľa

„Narodila som sa neskôr, ako sa začala Nežná revolúcia, takže nezažila som tieto časy. Ako to vnímam z hľadiska počúvania? Samozrejme, za každej strany inak. Počúvam to doma od maminy, ktorá neustále hovorí, že v minulých časoch bolo oveľa lepšie. Neboli síce až tak otvorené hranice, ale počula som, že čo sa týka pestovania plodín, tak sme si bohato vystačili sami. Ďalšia vec je, že teraz už hranice otvorené sú, čo je super. Na druhej strane uznávam práve to, život je dnes ťažší.“

Dana Janebová- učiteľka v ZUŠ Šaľa, poetka

„Tak, mne sa žilo dobre aj vtedy, aj dnes. Ale z celkového pohľadu, ako to vnímam ja, i veľa ostatných ľudí, mi vadí, že boli u nás zlikvidované odvetvia, ako je poľnohospodárstvo, priemysel, kde množstvo ľudí prišlo o prácu a dnes musia chodiť pracovať do cudziny. Alebo nemajú žiadnu prácu. Stali sme sa závislí na ekonomike vyspelých západných štátov, a ak v roku 1989 sme nemali žiadne dlhy, dnes sme zadĺžený štát, bez perspektívy rozvoja vlastnej potravinovej sebestačnosti, a čo sa priemyslu týka, všetky dôležité slovenské priemyslové podniky sa dostali do rúk cudzím, zahraničným podnikateľom, a preto zisk putuje za hranice a naši ľudia drú ako otroci pre cudzie korporácie, nie pre náš štát. Čo k tomu ešte povedať? Mladí ľudia si musia brať nekresťanské pôžičky na byty, ktoré budú splácať aj do konca života a budú žiť v strachu, aby neprišli o prácu, lebo skončia na ulici, ak nebudú splácať pôžičky. Toto pred 30 rokmi nebolo. Každý človek mal prácu istú a dostal byt od štátu zadarmo, alebo družstevný, na ktorý si za pár rokov zarobil a splatil. Ale ľudia sú dnes zaslepení množstvom tovarov, ktoré sú v obchodoch, tak velebia dnešnú dobu a neuvedomujú si, že vlastne všetci žijeme na dlh. Nemyslím si, že to ľudia v 1989 roku chceli. Mladí sa už naučili žiť v intenciách dneška a nevedia, ako sa žilo pred 80, 60, či 30 rokmi.“

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a budete mať vždy zabezpečený čerstvý prísun informácií zo Šale a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM