Nitrianskych hokejistov delí od postupu do najlepšej štvorky Tipsport ligy len jediné víťazné stretnutie. So Žilinou si poradili aj v treťom vzájomnom meraní síl.

Ilustračný obrázok k článku Nitra je len krok od postupu: Hokejisti spod Zobora vyhrali aj tretí zápas so Žilinou

Žilina sa po štyroch sezónach dočkala konečne domáceho duelu play off a „vlci“ začali od úvodných sekúnd naplno. Po faule Becu hrali presilovku a po delovke Novotného spoza ľavého kruhu sa ujali vedenia. Hostia potom vyrovnali hru počas svojej presilovky, Tomek bol však pozorný a viaceré nepríjemné situácie vyriešil s prehľadom. V 10. minúte však kapituloval, keď odrazený puk spoza bránky dorazil zblízka do siete Macík. Hra mala dobré tempo, súperi si nič nedarovali, no šancí na gól mnoho nebolo a tie, ktoré prišli, Tomek aj Valent zvládli.

Úvod druhej tretiny vyšiel hosťom parádne, keď sa im už v 29. sekunde podarilo vďaka Kutálekovi doraziť zblízka puk do odkrytej bránky. Prakticky po buly však domáci vyrovnali, keď sa po siedmich sekundách hry presadil Valášek. Odpoveď hostí prišla o niekoľko minút po nevyužitej presilovke domácich, keď Blackwater dostal od Bajteka dobrú prihrávku spoza bránky a prestrelil Tomeka. O niekoľko minút hostia po prvý raz viedli pod Dubňom o dva góly, keď domáci nepokryli Macíka a ten zblízka druhým presným zásahom v zápase zvýšil. Domácimi góly otriasli, nevedeli sa dostať do hry, naopak Nitra ju pohodlne kontrolovala. V závere druhej časti pribudlo nervozity a vylúčení, ale žiadne z nich nebolo potrestané.

Na začiatku tretej časti sa hosťom podarilo dať gól, ale bol kopnutý úmyselne nohou a rozhodcovia ho po porade s videorozhodcom neuznali. Domáci sa márne pokúšali niečo vymyslieť na dobre hrajúcu Nitru, ktorá si strážila dvojgólové vedenie. V 51. minúte však prišla presilovka hostí, ktorá sa už po 8 sekundách skončila nájazdom Stupku a tretím žilinským gólom a „vlci“ dostali razom novú energiu. Zabudli však na zadné dvierka a necelé tri minúty pred koncom inkasovali rozhodujúci gól z hokejky Lalibertého. Vlci sa potom snažili ešte vyrovnať, hrali aj power play, ale hostia už tretiu výhru v sérii udržali a sú blízko semifinále.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Nitra 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Nemôžem chalanom uprieť snahu, bojovali, dali do toho všetko. Škoda situácií za bránkou, z ktorých sme po prihrávkach pred ňu dostali tri góly. Do zajtra zregenerujeme a budeme bojovať ďalej.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Hráčov sme pripravovali na tlak Žiliny, niekedy sme si to však až zbytočne komplikovali vracaním puku do nášho pásma. Odohrali sme play off zápas, aký sa má vonku hrať a myslím, že sme zaslúžene vyhrali. Gól v presilovke nás trošku zaskočil, ale zápas sme zvládli a vedieme 3:0 na zápasy.“

Góly: 3. Novotný (Brejčák, Róbert Huna), 21. Valášek, 51. Stupka (Zaťko, Handlovský) – 10. Macík (Pupák, Ordzovenský), 21. Kutálek (Beca, Mazei), 24. Blackwater (Bajtek, Pupák), 28. Macík (Blackwater, Ordzovenský), 58. Laliberté