Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom zápase Euro Hockey Challenge v Nitre nad Francúzskom 4:0. V drese víťazov sa dvakrát gólovo presadil Marcel Haščák a raz Dávid Bondra.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Hokejová reprezentácia v Nitre zdolala Francúzsko
100

Lepší vstup Slovenska do zápasu zvýraznila presilovka po dvoch minútach, veľkú šancu v nej ponúkol Nagy Jurčovi. Po návrate vylúčeného Francúza však po prihrávke Mikúša mieril presne Marcel Haščák – 1:0. Potom mali k dispozícii početnú výhodu aj Francúzi, Čiliak si v nej pripísal prvé dôležité zákroky. V sedemnástej minúte mal gól na hokejke Jurčo, ale jeho strelu z kruhov Quemener vyrazil. Neskôr sa neujal ani pokus Kudrnu z ľavej strany a Haščákov z medzikružia a tak išli Slováci do kabín s jednogólovým náskokom.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho mali prevahu aj v druhej tretine. Po štyroch minútach faulovali Jurča v samostatnom nájazde, nariadené trestné strieľanie však slovenský útočník nepremenil. Na opačnej strane kontroval Rech, ale Čiliak jeho strelu vytesnil. Slovenskí hokejisti sa v ďalšej fáze snažili o rýchle kombinácie s jednoduchým prechodom cez stredné i útočné pásmo, ich strelecká prevaha neustále narastala. V 31. minúte sa presadili aj gólovo, po druhý raz v zápase sa presadil Haščák. Tlak Slovákov neustával, skóre mohli do konca tretiny ešte prikrášliť Ďaloga, Kudrna a Jurčo, ale podarilo sa to až Dávidovi Bondrovi dve minúty pred koncom. V závere ešte opečiatkoval z dorážky konštrukciu bránky Jánošík.

Na začiatku tretej tretiny zaujala pekná kombinácia Nagya a Krištofa, ale francúzsky brankár dobre zasiahol. Aj ďalšie príležitosti Bakoša a Grmana zostali nevyužité. Bakoš mal gól na palici aj v 49. minúte, ale sám pred brankárom nezakončil presne. Rovnako pochodil neskôr aj Jurčo, ten však minútu a pol pred koncom predsa len upravil stav na konečných 4:0.

Tréneri Slovenska a Francúzska sa pred zápasom dohodli na doplnkových samostatných nájazdoch, v nich boli úspešnejší Slováci.

Euro Hockey Challenge (Nitra):

Slovensko – Francúzsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 6. Haščák (Mikúš, Sekera), 31. Haščák (Krištof), 38. Bondra (Svitana, Sekera), 59. Jurčo (Jaroš, Krištof). Rozhodovali: Baluška, J. Konc – Tvrdoň, Šefčík, vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 3480 divákov.

Slovensko: Čiliak – Graňák, Fehérváry, Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Grman, Jaroš, Jánošík – Jurčo, Krištof, Nagy – Bakoš, Mikúš, Haščák – Svitana, Buc, Bondra – Kudrna, Marcinko, Cingel

Francúzsko: Quemener – Besch, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Manavian, Gallet, Janil, Lamperier – Fleury, S. Da Costa, Treille – T. Da Costa, Guttig, Rech – Claireaux, Texier, LeClerc – Perret, Ritz, Douay

Michal Krištof, útočník SR a autor dvoch asistencií: „Užili sme si zápas najlepšie ako sa dalo. Som rád, že prišlo na štadión toľko ľudí a že nás podporovali. Nitrianski fanúšikovia sú podľa mňa zo všetkých najlepší. Sme radi, že sme vyhrali a odvďačili sa fanúšikom za podporu. Spolupráca s kolegami v útoku funguje, myslím si, že každým zápasom to bude ešte lepšie, dnes to bolo super.“

Marcel Haščák, útočník SR, strelec dvoch gólov: „Som rád, že sme vyhrali. Hrali sme dobre celých 60 minút. Dodržiavali sme systém, verím, že v tom budeme pokračovať. Mal som šancu aj na hetrik, ale nechcel som platiť pokutu (úsmev).“

Andrej Sekera, obranca SR, v zápase 0+2: „Vyhrali sme, pocity sú dobré. Bolo teplo, puk skákal, ale dalo sa to. Ja som sa cítil veľmi dobre, koleno mi držalo. Hrali sme dobrý hokej, podržal nás aj brankár.“

Marek Čiliak, brankár SR: „Chytalo sa mi dobre, nemal som veľa práce. Brankár má radšej, keď je viac v tempe. Ale dobre sa na to pozeralo, hrali sme veľmi dobre.“

Dávid Bondra, útočník a autor tretieho gólu SR: „Pri góle ma krásne našiel Patrik Svitana, musím mu poďakovať. Hrali sme dobre, mali sme tlak, ak budeme hrať takto aj zajtra, tak vyhráme opäť. Ja som rád, že som tu, mal som byť už v Amerike, každý deň v reprezentácii je pre mňa bonus.“

Craig Ramsay, tréner SR: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas, podali sme zatiaľ náš najlepší výkon v príprave. Všetky štyri formácie hrali výborne. Čo sa týka Marcela Haščáka, odohral skvelý zápas, extrémne dobre si rozumel s Martinom Bakošom. Naši brankári boli vynikajúci celú sezónu, vždy nás podržali zákrokmi, keď bolo treba. Dnes to pre Mareka Čiliaka nebolo ľahké, naskočil hneď po oslavách majstrovského titulu a po jednom tréningu v reprezentácii predviedol dobrý výkon. Takisto treba pochváliť aj hru prvého útoku s Jurčom, Krištofom a Nagyom, vyzeralo to, akoby hrali spolu už dlhý čas. Verím, že zajtra odohráme proti Francúzom ďalší kvalitný zápas.“