Zápas v Nitre mal odlišnú príchuť pre oboch aktérov. Na jednej strane hostia z Detvy siahali v piatkovom kole na body vo Zvolene, na opačnej Nitrania utrpeli zahanbujúci debakel 4:10 na žilinskom ľade.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Hokejisti Nitry odčinili prehru so Žilinou, doma porazili nováčika z Detvy
62

Domáci mali teda pred svojimi fanúšikmi čo naprávať a už od úvodu mali hernú prevahu. Viaceré šance však zlikvidoval brankár Nagy. Mladý brankár Detvy musel v 10. minúte striedať pre problémy s výstrojom, preto ho na tri minúty nahradil Kanaďan Larose. Ten hneď v 12. minúte neustál nitriansky tlak v dvojnásobnej početnej prevahe domácich a inkasoval z hokejky Lucianiho. V 1. tretine mali hostia minimum šancí, ale aj z toho dokázali vyťažiť gól. V 19. minúte ušiel domácej obrane Videlka, ktorý si vypýtal trestné strieľanie a v ňom rutinérsky prekonal Hartzella.

V 2. tretine si hostia vytvorili viacero šancí a boli smerom dopredu aktívnejší, ako v prvom dejstve. Odmenou im bol gól Huňadyho, ktorý Hartzella prekvapil spoza brány. V 30. minúte sa črtal únik pre Ščurka, ale vo fáze zakončenia jeho pokus zblokovali. Nitranom viazla kombinácia, vyrovnanie však na seba nenechalo dlho čakať. V 32. minúte ukázal kanonier Luciani, že vie aj prihrať a ponúkol šancu Šillemu. Ten sa nemýlil – 2:2. Domácich mohol poslať do vedenia pred prestávkou Kutálek, ale Nagy bol proti.

Nástup do 3. tretiny bol jasne v réžii Nitranov, ktorí odskočili súperovi na rozdiel dvoch gólov. Najskôr v 42. minúte prekonal Nagyho aktívny Paulovič a o minútu neskôr vybojoval puk Mikúš, adresoval prihrávku na Kutálka a ten namieril presne. Piaty gól domácich takmer pridal Rzavský, jeho strelu však zastavila spojnica konštrukcií. Hostia skúsili 40 sekúnd pred koncom hru bez brankára, avšak bez výsledného efektu. Uzavrieť na 5:2 mohol Paulovič, ale tomu obrancovia Detvy doslova vysekali hokejku z rúk. O pár sekúnd však predsa len padol piaty gól do bránky Detvy, keď Krištof upravil na konečných 5:2. Pohľad na štatistiku striel hovoril jasnou rečou pre domácich, ktorí súpera prestrieľali v pomere 55:19.

HK Nitra – HC 07 Orin Detva 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 12. Luciani (Milam), 32. Šille (Luciani, Blackwater), 42. Kutálek (Mikúš), 43. Paulovič (Rais, Rzavský), 60. Krištof – 19. Videlka (tr. strieľanie), 28. Huňady (Ondris, Sládok). Rozhodovali: Stano, Štefik – Gegáň, Kollár, vylúčení: 3:7, navyše: Macejko (Detva) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedania: 10. A. Nagy (Larose), 13. Larose (A. Nagy), 2545 divákov.

Zostavy:

HK Nitra: Hartzell – Mezei, Rais, Ordzovenský, Milam, Korím, Kováčik, Pupák, Versteeg – Rzavský, Krištof, Paulovič – Blackwater, Šille, Luciani – Kutálek, T. Mikúš, H. Ručkay – Šiška, Friedmann, Štumpf

HC 07 Orin Detva: A. Nagy – Šimon, Zorvan, Sládok, F. Fekiač, Macejko, Strukoff, Trnka, Fedosov – Ščurko, Gašpar, Videlka – Žilka, Chovan, J. Milý – Halás, Murček, M. Surový – Huňady, Srnka, Ondris

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo po poslednom výsledku v Žiline. Do zápasu sme vstúpili aktívne, vypracovali sme si množstvo šancí, ale to premieňanie bolo poslabšie. Po prvej tretine bolo 1:1 a potom bolo vidieť na hráčoch, že začínajú byť nervózni. Súperovi tam padol gól spoza brány a nervozita sa stupňovala, ale nezlomnou vôľou a tlačením sa do predbránkového priestoru sme to v tretej tretine zlomili a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali. Stálo nás to veľa fyzických aj psychických síl, ale tie tri body sú zaslúžené a sme veľmi radi, že sme ich získali.“

Miroslav Chudý, tréner Detvy: „My sme sa nepriblížili k tým výkonom z predchádzajúcich troch zápasov. Nie som spokojný s výkonom nášho mužstva, aj keď viem, že proti nám stál kvalitný súper. Naše mužstvo má rozhodne na viac, ale dnes sme toho veľa neukázali, čiže to ma mrzí a som z toho sklamaný. Nevymysleli sme toho veľa dopredu a súper mal od začiatku prevahu až do konca zápasu. My sme pohrozili len z pár brejkov a to bolo všetko. Chýbala nám agresivita smerom dopredu aj dozadu a myslím si, že súper úplne zaslúžene zvíťazil.“