Monika Földešiová Futbal

Fíni pokorení

Futbalisti slovenskej reprezentácie do 21 rokov vyhrali v sobotu v Nitre v prípravnom zápase nad rovesníkmi z Fínska 3:2. Zverenci trénerov Ivana Galáda, resp. Miku Laurikaisellu si vzájomný súboj zopakujú aj v pondelok 28. marca v Zlatých Moravciach

Mladí Slováci v stretnutí hranom pred 1251 divákmi dvakrát prehrávali, no nielenže dokázali vyrovnať, ale priebeh otočili vo svoj prospech.

Nitra: ** SR 21 – Fínsko 21 3:2 (0:1)**
Góly: 47. Kiss (z 11 m), 61. Kolčák, 65. Mikuš – 15. Riski, 52. Kauko, ŽK: Kiss – Mäntylä, rozhodoval: Zelinka (ČR), 1251 divákov.
zostavy a striedania:
SR 21: Mentel – Pauschek, Štetina, Kolčák, Košút – Greguš – Mak (75. Vlasko), Kiss, Lalkovič (82. Žilák), Vojtuš (56. Szarka) – Mikuš
Fínsko 21: Viitala – Toivomäki (76. Sumusalo), Lahti, Moren (46. Mäntylä), Rannankari – Simpanen (46. Kauko) – Rasimus, Pennanen (46. Pukki), Abdulahi (68. Schuller), Heini (61. Ring) – Riski
Po zoznamovacom úvode mohol hneď z prvej šance skórovať Lalkovič, po presnom vysunutí od Kissa sa zbavil Rannankari, ale na brankára Viitalu nevyzrel. Fíni odpovedali najprv Simpanenovou strelou tesne vedľa a 15. minúte aj gólom Riskiho, ktorý využil obrovskú chybu slovenského gólmana Mentela. O štyri minúty mohli mladí Slováci vyrovnať, v 16-ke sa pekne uvoľnil Mak, no prestrelil. Gól dali domáci v 23. minúte vďaka Kissovej hlavičke po Makovom centri, ale rozhodca ho zrejme pre faul na brankára či ruku neuznal. Z protiútoku mohlo Fínsko pridať druhý gól, po Štetinovom zaváhaní ale Riskiho vychytal Mentel. V zostávajúcich minútach prvého dejstva sa Slováci snažili vyrovnať, no do gólovej koncovky sa nedostali.
Zmena skóre prišla hneď na začiatku druhého polčasu, keď po ruke Rasimusa v 16-ke využil nariadenú jedenástku kapitán Kiss. O chvíľu pálil z 25 metrov Štetina, ale lopta skončila tesne vedľa brány. V 53. minúte sa cez Košúta presadil Pukki a po jeho centri dostal hostí do vedenia Kauko. Vyrovnanie prišlo v 61. minúte, keď Kolčákova tečovaná strela z 20 metrov skončila za chrbtom fínskeho brankára. O štyri minúty už Slováci prvýkrát vyhrávali, keď sa Mikuš pekne preštrikoval a nechytateľne vsietil. Onedlho ale mohlo byť vyrovnané, po centri Rasimusa volej Pukkiho však zneškodnil Mentel. V ďalších minútach mali domáci šance na poistenie svojho vedenia, po Mikušovom centri ale Szarka hlavičkoval nepresne, Košútovu dobrú strelu Viitala vytlačil na roh a hlavičku Košuta vyhlavičkoval z bránkovej čiary Pukki. Nevyužité šance sa mohli Slovákom vypomstiť v 88. minúte, Riski ale po úniku tesne minul.

Hlasy trénerov: **Ivan Galád, tréner SR 21: **„Prvý polčas nám nevyšiel, ale verili sme, že to musíme otočiť. V druhom polčase chlapci ukázali svoje schopnosti, doma by sme ale nemali dostať dva góly. V druhom zápase nastúpi nová jedenástka a všetci hráči dostanú šancu.“

Mika Laurikainnen, tréner Fínska 21: „Myslím, že sme videli dobrý a zaujímavý zápas. Slováci sú silný súper a teší ma, že sme im strelili dva góly. Verím, že v ďalšom zápase bude skóre pre nás iné.“