Kristína Kováčová Rôzne

Čo robiť pri opuchnutých nohách

Práve teraz počas leta sa mnohým z vás stane, že sa po celodennej chôdzi, alebo práci v horúčavách vraciate domov s pocitom unavených a opuchnutých nôh. Čím je to spôsobené a ako sa tomu brániť, poprípade predísť vám poradíme.

Nohy patria medzi najviac namáhané a opotrebované časti nášho tela. Nosia nás celý život a napriek tomu sa k ním správame tak macošsky. Určite si zaslúžia aby sme im venovali väčšiu pozornosť a hýčkali ich

Sú vaše nohy unavené, boľavé a opuchnuté? Únava, bolesť a opúchanie nôh môže byť zapríčinené porušenou cirkuláciou krvi v žilách. Žily v nohách musia transportovať krv z chodidiel až do srdca proti sile zemskej príťažlivosti. Uľahčuje im to systém žilových chlopní a svalovej pumpy. V čase sedenia a státia fungovanie žilového systému zlyháva. Preto práve nohy večer trpia únavou, sú ťažké, opuchnuté a boľavé.

Cieľom prevencie žilových ochorení alebo liečby už existujúcich chorôb by malo byť obnovenie normálnych podmienok cirkulácie krvi, čiže zvýšiť pevnosť a pružnosť žilových stien.

Pocit nepríjemného tlaku, ťažkých a boľavých nôh zmizne odstránením opuchov vytvorených nahromadenou vodou v tkanive. Súčasne je potrebné zabrániť vzniku nových opuchov.

RADY: Kapustové listy majú vynikajúce protizápalové účinky. Zaviažte si ich v noci na nohy pomocou tenkého ovínadla a nechajte pôsobiť do rána. Potrebujete asi 3 listy bielej kapusty. Vyrežte z nich stredné rebro a vyvaľkajte. Uložte na postihnuté miesto a pevne zviažte. Keď listy začnú hnednúť, vymeňte ich.

Na posilnenie žíl 50 g vňate pohánky, po 30 g kvetu bazy čiernej a vňate fialky roľnej, po 20 g vňate repíka a kvetu nechtíka. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1/4l vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme denne 4 šálky.

Masť zo zádušníka Potieranie masťou zo zádušníka brečtanovitého sa osvedčila nanášaná lokálne na postihnuté miesta. Má protizápalové účinky a vplýva na hojenie a regeneráciu rán.

Potrebujeme: Za hrsť zádušníka brečtanovitého, 250 g nesolenej bravčovej masti alebo 0,25l jedlého oleja.

Postup: Bylinu nasekáme nadrobno a vmiešame do masti. Necháme 1–2 dni stáť. Potom mierne ohrejeme a scedíme. Masť alebo olej dáme do uzatvárateľnej nádoby a uskladníme v chlade. Masť vtierame podľa potreby na miesta postihnuté kŕčovými žilami. Masť je veľmi vhodná aj proti hemeroidom.

Pohánkový čaj Bylina pohánka má vysoký obsah rutínu, ktorý stabilizuje a napína vnútorné steny ciev, preto sa všetkým postihnutým s kŕčovými žilami odporúča zaradiť túto bylinu do jedálneho lístka a to čo najčastejšie.

Príprava čaju: 2 PL pohánkovej vňate zalejte 1l vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pite počas celého dňa po šálkach.

Kúpeľ na unavené nohy Zohrejte 3l vody a nalejte do lavóra. V pohári potom zmixujte 2 dl jablkového octu so štyrmi vetvičkami rozmarínu a vlejte do vody. Nohy si močte asi 15 minút, potom si ich osušte a na chvíľu vyložte na vyvýšené miesto. Relaxujte.

Obklady Potrebujete kus ľanového plátna, bavlnenú a vlnenú látku, studenú vodu, ocot alebo bylinný odvar.

Postup: Plátno namočte do studenej vody, octu alebo studeného bylinného odvaru, vyžmýkajte a priložte na predkolenie. Obaľte suchou bavlnenou a vlnenou látkou. Zábal necháme pôsobiť 5 minút a 2–3 krát ho vymeňte. Takýto zábal znižuje teplotu a má sťahujúci účinok. Ak chcete, aby mal zábal aj účinok protizápalový, nechajte zábal pôsobiť až 20 minút.

Studený bylinný odvar pripravíme z kvetov arniky horskej, 2 g na 100 ml vody. Arnika má protizápalové účinky. Na zábal však môžeme použiť aj odvar z rumančeka. Ten sa hodí najmä vtedy, ak máte svrbenie pokožky, alebo sa na nohách už začínajú objavovať predzvesti vredu predkolenia.

nohy oprava
13
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM